Naprasni otkazi
26

Bivši radnici izbjegličkog centra u Salakovcu: Mi smo žrtve političke igre dolaskom novog državnog ministra

G. Š.
Naprasno ostali bez posla (Foto: G. Š./Klix.ba)
Naprasno ostali bez posla (Foto: G. Š./Klix.ba)
Promjenom državnog ministra za ljudska prava i izbjeglice u BiH promijenila se i situaciju u odnosu prema ljudima koji rade pod okriljem tog resora, smatraju neki od uposlenika u izbjegličko- prihvatnom centru Salakovac.

Zbog smjene vlasti i novih pravila u izbjegličko- prihvatnom centru Salakovac bez posla su ostali domar, čistačica i dva portira, koji tvrde da je u pitanju bila politička čistka.

Bez posla portira ostali su Zlatko Rizvanović nakon desetogodišnjeg i Alen Macić nakon dvadesetgodišnjeg rada, a na njihova mjesta su kako kažu preko noći zaposleni novi ljudi.

Pričaju nam kako je objašnjeno da su domar i čistačica tehnološki višak ,a da je za pozicije portira raspisan konkurs koji je po njihovim riječima bio samo procedura za odabir podobnih a ne sposobnih.

Zlatko Rizvanović (Foto: G. Š./Klix.ba)
Zlatko Rizvanović (Foto: G. Š./Klix.ba)

"Kad je konkurs raspisan mi smo se javili sigurni da ispunjavamo sve uslove i da s obzirno na naš dugogodišnji rad koji je bio bez ikakvih primjedbi ne trebamo strahovati za svoje radno mjesto. Međutim šok smo doživjeli jučer kad su objavljeni rezultati po kojima smo mi ostali bez posla", priča nam Zlatko Rizvanović vidno rastresen zbog te situacije.

Dodaje kako ne može vjerovati da se stvarno događa to da ljudi dobiju otkaze bez obrazloženja a na njihovo mjesto se zaposle oni koji nemaju iskustva ni približno njima.

"Ono što me najviše boli jeste navod da smo mi imali manje bodova, što je nemoguće jer imamo obojica certifikat zaštitara koji je nužan za ovaj posao, a u konkursu je pisalo samo da je poželjan.Vjerojatno su te bodove osvojili na drugom intervjuu jer je prvi ponavljao", kaže Rizvanović za Klix.ba.

Osvrćući se na taj dio konkursne procedure tvrdi da je kandidat koji je prošao, dok su svi stajali čekajući svoj intervju prilikom izlaska, na pitanje jedne osobe kao je bilo, odgovorio da je zaprepašten što su ga išta pitali, jer mu je bilo rečeno da se samo treba pojavili, jer je njegov ujak ili stric član predsjedništva SNDS-a u Mostaru.

"On je to ispričao na fazon vica, na što smo svi bili zaprepašteni. Vjerovatno se intervju i zbog toga ponavljao, ne znam stvarno. Ne može mi biti jasno da se take stvari mogu događati pod okriljem državnom ministarstva za ljudska prava i izbjeglice", kaže Rizvanović.

Njegov kolega Alen Macić dodaje kako je još uvijek pod šokom zbog svega što se dogodilo.

Alen Macić (Foto: G. Š./Klix.ba)
Alen Macić (Foto: G. Š./Klix.ba)

"Nismo dobili nikakvo obrazloženje, niti imamo pravo žalbe, niti kriterijume po kojima su oni prošli a mi nismo. Je li bitno samo ime koje nosiš i da imaš nekoga u odboru neke stranke da te stoji ne bih govorio niti mogu prihvatiti činjenicu da je za posao stvarno to odlučujuće. Mi smo imali kolega svih nacionalnosti i nikada među nama nije bilo problema, ali ovo sada je uzdrmalo odnose jer oni koji su ostali još u Salakovcu strahuju da će idući konkurs biti novo češljanje i da će ostati bez posla i ostali koji nisu politički podobni.Niko više nije siguran. Ako ovo nije kršenje osnovnih ljudski prva za koje se treba zalagati upravo ministarstvo tog resora ja više ne znam šta je onda", kaže Macić za Klix.ba vidno potresen stanjem u kojem se našao.

Pored svega, napominje kako je rad s migrantima izuzetno zahtjevan posao, te da su se tu događale brojne tučnjave, potezanja noževa, pa i ubistvo, kao i niz izazova na koje treba znati odgovoriti. Nije siguran da će moći novozaposleni na to odgovoriti, zbog čega je u pitanje dovedena i sigurnost šire okolice Mostara.