Blagaj 14. maja na tradicionalnom mevludu očekuje desetine hiljada vjernika
Da su pripreme za održavanje ovu manifestaciju već davno počele, potvrđeno nam je iz Islamske zajednice Mostar, a događaj je već uvršten i u kalendar događanja Rijaseta IZ BiH.
"Na vrelu Bune u Blagaju se tradicionalno održava vjersko-kulturna manifestacija, gdje se muslimani sakupe kako bi na jednom od najljepših prirodnih ambijenata izrazili svoju pripadnost islamu, obavili svoje namaze, a slušajući vazove svojih duhovnih vođa podsjetili se na prolaznost ovoga svijeta“, navode iz Rijaseta IZ BiH.
Tekija na Buni u Blagaju, desetak kilometara od Mostara, prema kazivanjima Evlije Čelebije sagrađena je 1697. godine, a današnja zgrada potiče iz 1851. kada je Omer-paša Latas dao obnoviti objekat.
Ona je danas turistička destinacija, a u vrijeme Mevluda iz svih krajeva naše zemlje i inostranstva Tekiju pohodi desetine hiljada ljudi.
Tekija na vrelu Bune u Blagaju poznata je kao oaza duhovnosti. To je mjesto spoznaje, mira i sigurnosti, gdje vjernici traže duhovno nadahnuće i snagu za sve ovozemaljske kušnje i izazove gdje mostarski imami, derviši i šejhovi uče tradicionalni mevlud i zikr.
Tradicija dovišta, zajedničkih masovnih molitvi, u BiH je, kako ističu historičari, starija od dolaska Osmanlija na ove prostore.
Dova je svojevrsna veza s rodnom grudom, a Dovište na vrelu Bune smatra se jednom od najjačih veza sa historijom bh. vjernika, s onim osobama koje su zaslužne za utemeljenje ove tradicije.
Tradicija godišnjeg okupljanja i godišnjeg dovišta u Blagaju održavala se sve do 1925. godine, a iste godine umro je i posljednji njen šejh.
Tekija je od tada postala samo turistička atrakcija, ali tradiciju blagajskog mevluda, kolokvijalno poznatog kao derviški mevlud, obnovili su 1975. g. šejh Fejzulah ef. Hadžibajrić u ime Tarikatskog centra, i mostarski muftija h. Seid ef. Smajkić u ime institucija IZ-e u BiH.
Tradicionalni mevlud, prema kalendaru Rijaseta IZ u BiH, organizira se svake druge subote u mjesecu maju. Ova tradicija je postala međunarodno značajna manifestacija koja okuplja oko 30.000 vjernika iz Bosne i Hercegovine i raznih krajeva svijeta.