Entitetski ministar
44

Bojan Vipotnik: Ako se Hrvatska ogluši za Trgovsku goru postoji sud, ali i recipročne mjere

D. Be.
Bojan Vipotnik
Bojan Vipotnik
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojana Vipotnika se nada kako će se bh. diplomatija konačno aktivirati i da će slučaj Trgovske gore riješiti u duhu dobrosusjedskih odnosa.
Posljednjih sedmica se aktiviralo pitanje izgradnje hrvatskog odlagališta nuklearnog otpada na granici na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom na području Trgovske gore, odnosno na obali rijeke Une nedaleko od Bosanskog Novog.

Tim povodom resorni entitetski ministar za Klix.ba je kazao da treba pronaći rješenje kako se ne bi ugrožavalo zdravlje ljudi.

"Ako se hrvatska strana ogluši, vjerujem da ćemo zahvaljujući pravima koje kao pogođena zemlja imamo na osnovu međunarodnih konvencija, osujetiti namjere Hrvatske da izgradi odlagalište radioaktivnog i nuklearnog otpada na Trgovskoj gori. Ako i to ne uspije - slijede arbitražni postupci pred međunarodnim sudovima, a ne bismo trebali bježati ni od argumenta recipročnih mjera", poručio je Vipotnik.

Pitanje recipročnih mjera se također aktiviralo posljednjih dana, a nerijetki su oni koji smatraju da BiH treba planirati odlagalište u dubrovačkom zaleđu odnosno na granici BiH i Hrvatske i tako "uzvratiti" susjedima jednakom mjerom ukoliko ne pokažu dobrosusjedski duh.

Lokalne, entitetske i državne vlasti Bosne i Hercegovine već dugo vremena apeluju na kolege u Hrvatskoj da odustanu od ideje odlaganja po zdravlje opasnog otpada na području gdje živi veliki broj ljudi, no čini se da susjedi u ovom slučaju ne žele biti dobri susjedi.

Ukoliko Hrvatska počne s izgradnjom odlagališta nuklearnog otpada u Čerkezovcu, to će ugroziti zdravlje više od 250.000 ljudi. Proces razgradnje i uklanjanja nuklearnog postrojenja (dekomisija) elektrane Krško trebala bi da počne za 50 godina i koštat će milijardu eura.