Poznati bh. fotoreporter Ahmet Bajrić Blicko protekle dvije decenije kontinuirano je kroz zadatke pratio nanu Fatu Orlović, koja se srčano bori za izmještanje crkve iz dvorišta njene kuće u Konjević Polju kod Bratunca.
Bajrićev privatni fundus bogat je sa okvirno pet hiljada fotografija koje se vežu za događaje nane Fate, a njih 60 večeras je predstavljeno tuzlanskoj javnosti.
Između ostalog, posjetitelji imaju prliku vidjeti detalje iz Bratunca, Konjević Polja, Srebrenika, ali i Tuzle, gdje je nana nekoliko puta bila hospitalizirana u bolnici zbog narušenog zdravstvenog stanja.
"Nanu Fatu pratio sam u svakoj prilici koja mi se nametnula, a sve materijale danas imam arhivirane. Na izložbu me potaknula činjenica da se proces izmještanja crkve iz njenog dvorišta odugovlači i zaista nema smisla držati taj objekt u tuđoj avliji i na mjestu gdje nema srpskog življa. Slobodno mogu reći da je ovdje riječ o crkvi iz inata", naveo je Bajrić.
On ističe da je svjedočio situacijama u kojima je u naninom dvorištu znalo biti i po 150 policijskih službenika iz Republike Srpske koji su, kako kaže, na njenoj imovini crkvu štitili od nje same.
"Ona nikada mrava nije zgazila, samo brani svoje i ima apsolutno pravo na to. Mislim da će moja postavka biti samo jedan od doprinosa u promociji nanine borbe za ono što je njeno. Nana Fata ima 78 godina, a izgledom djeluje starije, što pokazuje kroz kakvu je golgotu prošla", naglasio je Bajrić.
U priči o nani Fati Orlović simbolika se danas poigrala. Naime, na dan kada je otvorena izložba, nekoliko sati ranije predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija (SNSD) potvrdio je da se krenulo u postupak uklanjanja nelegalno izgrađene crkve te da je za to zadužena Vlada Republike Srpske.
To nanu, koja je večeras prisustvovala otvorenju izložbe u Tuzli, raduje, ali kako ističe, pravu sreću će osjetiti tek kada vjerski objekt zaista i bude uklonjen iz njenog dvorišta.
"Da nije ovakvih kao što je Blicko i svih ostalih novinara, moja borba ne bi bila toliko jaka. Ja i sada kažem da nisam protiv crkve, ali njoj nije mjesto u mojoj avliji. Meni ne treba ništa drugo, osim moje avlije i mira. S njima mogu razgovarati tek kada učine ono što moraju, a do tada ne", kazala nam je nana Fata.
Kako je dodala, od svoje zemlje ne odustaje, lijepe planove ima nakon izmještanja vjerskog objekta, a među njima je i onaj da njena djeca naprave još jednu kuću na parceli.
"Nikad ne odustajem! Na svoje sinove sam prepisala imovinu i zaklela ih da je ne smiju prodati", naglasila je Orlović.
Posjetimo, Srpska pravoslavna crkvena opština crkvu je izgradila na imovini koju je u vrijeme ratnih razaranja u periodu od 1992. do 1995. godine Fata Orlović morala napustiti skupa sa sedmero djece i mužem Šaćirom koji je pogubljen u vihoru agresije.
Nakon dugogodišnje pravne bitke, Evropski sud za ljudska prava je 1. oktobra 2019. godine donio presudu kojom se nalaže da Bosna i Hercegovina mora ukloniti crkvu, što se još nije zvanično desilo.