Opasna zagađenja
252

Borba sa smogom u Sarajevu: Slijedi ograničeno korištenje uglja i "mokri postupak"

Dž. L.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba
Nezdrav zrak u Sarajevu, koje se proteklih dana nalazi na vrhu svih ljestvica najzagađenijih gradova u svijetu, nije ni ove godine iznenadio građane. Dok mnogi preispituju aktivnosti nadležnih u borbi protiv polucije, iz resornog ministarstva ističu da pojedinci, zagađivači, ne smiju zaboraviti koliko oni mogu doprinijeti kvalitetnijem zraku.
Sarajevo je jutros bilo drugi najzagađeniji glavni grad na svijetu sa indeksom zagađenja od 168, podaci su stranice AirVisual. Jedino je glavni grad države Zapadni Bengal, Kolkata, sa indeksom 180 bio zagađeniji od glavnog grada BiH.

Fotografije građana pod maskama, sarajevskih ulica u oblaku smoga ili onih sa uzvišenja iznad grada na kojima se Sarajevo gotovo uopće ne vidi od zagađenja, kruže već danima društvenim mrežama. Jutros se i britanski ambasador Matthew Filed na Twitteru požalio na nezdrav zrak.

"Ponovo vrijeme za 'modne' i zdravstvene dodatke", napisao je Field uz fotografiju na kojoj pod maskom stoji ispred Sebilja.

Važno je napomenuti kako su i drugi gradovi naše zemlje visoko na listi najzagađenijih gradova u svijetu. Nezdrav, pa gotovo i opasan zrak proteklih dana mjerači su bilježili u Zenici, Tuzli, Lukavcu i Ilijašu.

Dok se smog širi Sarajevom, resorno Ministarstvo prostornog uređenja i okoliša Kantona Sarajevo sprema se za mjere kojima bi doprinijelo povećanju kvalitete zraka.

Ministar prostornog uređenja Damir Filipović govori nam da će se ove godine u KS raditi mokri postupak.

"S obzirom na prognoze stručnih tijela koje u narednom periodu najavljuju nestabilno vrijeme, ne predlaže se nijedna od epizoda pripravnosti zbog zagađenja zraka. Nestabilne vremenske prilike će rastjerati i smanjiti zagađenje, odnosno pogodovati će kvalitetu zraka. S druge strane, dok ne nastupi jedna od epizoda pripravnosti, ne možemo predlagati nikakve mjere. Ono što će se raditi ove godine, a dio je kantonalnog ekološkog akcionog plana te plana interventnih mjera, jeste mokri postupak kalcij-fluoridom. To se radi kada je temperatura u minusu ispod pet stepeni. Ovaj postupak, prema literaturi, između 20 i 30 posto smanjuje prisustvo PM čestica iz saobraćaja jer veže čestice za sebe i i prilikom povećane koncentracije saobraćaja ne dozvoljava njihovo podizanje. Svaka od epizoda interventnih mjera ima svoj plan tako da će različiti obveznici biti dužni da u narednom periodu sprovode svoje mjere. To su svakako inspekcijski nadzor individualnih i ložišta privrednika, isključivanje vozila iz saobraćaja i slično", kazao nam je ministar Filipović.

Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba

Kao jednu od mjera poboljšanja kvalitete zraka u KS, Filipović ističe i subvencioniranje gasnih priključaka. Podsjećamo, emisije koje nastaju pri sagorijevanju prirodnog gasa daleko su manje od emisija čvrstih i tečnih goriva.

"Za ovu godinu planirana su sredstva i za subvencioniranje nabavke certificiranih peći i toplotnih pumpi te subvencioniranje za nabavku električnih vozila u smislu električnih romobila. Pokušavamo da smanjimo korištenje motornih vozila. Ministarstvo saobraćaja u tome ima važan segment jer treba izvršiti nabavku novih, ekološki prihvatljivih vozila u javni saobraćaj te da na taj način ponudimo građanima alternativu da odustanu od korištenja vlastitih vozila i pređu na javni saobraćaj", dodaje Filipović.

Ipak, da bi se sprovele sve mjere zaštite, potrebna je intenzivna saradnja organa vlasti na svim nivoima.

"Resorno federalno ministarstvo moralo bi se konsultovati sa Vladom Kantona Sarajevo iz razloga što neke okolinske dozvole ne pogoduju kvaliteti zraka. Na primjer, u Ilijašu je izdata okolinska dozvola za topionicu koja pokazuje povećane vrijednosti štetnih čestica. Moramo imati neki zajednički pristup. Svakako, 29. novembra zakazan je sastanak sa svim organima, implementatorima i obveznicima u Kantonu Sarajevo kako bi se insistiralo na mjerama protiv zagađenja zraka. Teško možemo utjecati direktno na građane jer platežna moć diktira situaciju. Ministarsto u ovom trenutku radi izmjenu odluke o zaštiti zraka koja bi se trebala naći na narednoj sjednici Skupštine KS, a kroz koju ćemo na neki način ograničiti korištenje uglja jer ga ne možemo zabraniti zbog Zakona o slobodi tržišta. Međutim, moramo djelovati s obzirom da je prisustvo sumpora u domaćem uglju između 2,5 i 3,5 posto, dok je kroz našu odluku propisano da se u kontrolisanim ložištima smije koristiti ugalj sa prisustvom sumpora do jedan posto ili drvo čija je vlažnost ispod 25 posto. Pokušat ćemo uskladiti neke stvari, ali malo je teško pristupiti individualnim ložištima bez sudskog naloga, a ova ložišta su jedan od gorućih problema. Prema određenim procjenama, u Kantonu Sarajevo oko 70.000 građana koriste ekološki neprihvatljive energente", naglasio je Filipović.

Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba

Ministar prostornog uređenje KS podsjeća građane da se od nezdravog zraka ne mogu zaštititi običnim hirurškim maskama koje mogu izazvati probleme u vidu infekcija. Maske s filterima adekvatna su zaštita.

Nezdrav i zagađen zrak u KS pamte i dosta stariji građani. Međutim, sa širenjem voznog parka, naročito starih motornih zagađivača, proteklih godina svjedočimo izuzetno opasnim česticama u našem zraku.

Uz porast zagađenja, porastao je i broj organizacija, grupa i pojedinaca koji se bave mjerenjem indeksa kvalitete zraka. Iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda upozoravaju na konfuzne indekse zbog neprihvatanja jedinstvenog sistema.

"Ukoliko bi institucije i organizacije koje se bave informisanjem javnosti o stanju kvaliteta zraka na prostoru BiH prihvatile jedinstven način računanja i prezentovanja indeksa kvaliteta zraka, izbjegla bi se mogućnost konfuzije koja bi nastala ukoliko bi veći broj institucija i organizacija počeo proračunavati indekse kvaliteta zraka po proizvoljnom odabiru metodologije. Želja nam je da uz saradnju drugih nadležnih institucija koje se bave monitoringom i prezentovanjem stanja kvaliteta zraka i nadležnih zdravstvenih institucija uspostavimo način proračuna i prezentovanja indeksa kvaliteta zraka koji će na što je moguće objektivniji i praktičniji način informisati javnost o stanju kvaliteta zraka na cijelom prostoru BiH", ističu iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda koji je jutros izmjerio nezdrav zrak u Sarajevu sa indeksom kvalitete 158 i koncentracijom od 70 pm2.5 čestica.

Ekoakcija, koja važi za još jedan mjerodavan pokazatelj kvalitete zraka, danas u Sarajevu također bilježi nezdrav zrak.

"Moguća je pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme. Svi ostali bi mogli početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje", upozoravaju iz Ekoakcije.

Plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe trebaju danas smanjiti bilo kakve vanjske aktivnosti, dok bi produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani trebali bi izbjegavati i svi ostali stanovnici glavnog grada BiH.