Riječ zeničkog arhitekte
51

Boris Britvar: Bojan Bošnjak je uhapšen nakon godine mandata, a u Zenici niko ništa ni nakon tri godine

Piše: E. M.
Boris Britvar (Foto: Facebook)
Boris Britvar (Foto: Facebook)
Zenički arhitekta Boris Britvar koji se argumentovano, kako na društvenim mrežama, tako i u životu podnošenjem prijava, bori za legalnu gradnju u Zenici, reagovao je na aktivnosti hapšenja ministra u KS Bojana Bošnjaka te je izrazio negodovanje što nakon njegovih prijava koje su stare i tri godine nadležni ništa ne rade u Zenici.

Britvar već godinama na svom Facebook profilu, ali i u razgovorima ranijim za Klix.ba, otvoreno ukazuje na sve probleme glede (ne)legalne gradnje na području grada Zenice.

Regulacioni planovi, kršenje prostornih planova, nerad pravosuđa i nadležnih, sve je ono na što je ovaj Zeničanin ukazivao, a nakon hapšenja ministra prostornog uređenja u KS Bojana Bošnjaka, iskazao je nezadovoljstvo što u Zenici nakon ko zna koliko prijava i godina niko nije doveden pred tužioca/sudiju.

"Funkciju ministra prostornog uređenja u Kantonu Sarajevo g. Bojan Bošnjak je preuzeo u novembru 2023. godine, ali je nakon godinu dana mandata uhapšen zbog sumnje da je nezakonito potpisao suglasnost o strategijskoj procjeni utjecaja na okoliš za Izmjene i dopune Regulacionog plana 'Sportsko-rekreaciono područje Bjelašnica' pod sumnjom da je počinio krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja s ciljem legaliziranja nezakonitog projekta gradnje na Bjelašnici. Ne bih davao komentar na predmetni slučaj osim što želim naglasiti da je predmet od strane Suda i Tužilaštva KS procesuiran nakon sedam mjeseci od potpisivanja spornog dokumenata, a što se u okviru BiH pravosuđa na neki način može smatrati razumnim rokom", navodi Britvar indirketno hvaleći ažurnost pravosuđa, ali potom pored isto sa nadležnima u Zenici i Zeničko-dobojskom kantonu.

"Iste ili slične krivične prijave o nezakonitom radu Gradske uprave Zenica u oblasti prostornog uređenja i građenja skoro tri godine čekaju u Tužilaštvu da ugledaju svjetlo dana dok na očigled svih traje beskrupulozna devastacija grada i gradske imovine. Primjera radi, ministar Bojan Bošnjak je uhapšen zbog jednog potpisa u smislu nepoštivanja Zakona o zaštiti okoliša i Uredbe o projektima za koje je obavezna procjena utjecaja na okoliš. Paralelno navedenom, Gradska uprava Zenica je u posljednjih osam godina nezakonito donijela Prostorni plan Grada i Regulacione planove, Trg rudara, Poslovno- rekreativno- turistička zona Zenica-jug, Centar ll, Crkvice, Trg Alije Izetbegovića, Kamberovića ravan i padina, itd. na temelju kojih su izdata mnoga nezakonita odobrenja za građenje, a bez da planska dokumentacija posjeduje suglasnosti utvrđene na osnovu članova 48. do 58. Zakona o zaštiti okoliša ("Sl. novine F BiH br.15/21) i člana 6. Prilog 2., poglavlje 10., stav 2b i 2c Uredbe o projektima za koje je obavezna procjena utjecaja na okoliš ("Sl. novine F BiH br. 51/21)."

Naglasio je da su Sud i Tužilaštvo KS procesuirali predmet i uhapsili ministra KS u roku od sedam mjeseci, a da u Zenici nema reakcije niti nakon nepune tri godine od podnošenja niza krivičnih prijava iz oblasti prostornog uređenja i građenja uz napomenu da su Skupština i Vlada ZDK nedavno bez primjedbi usvojili izvještaj o radu Kantonalnog tužilaštva.

"Vladi ZDK i Kantonalnom ministarstvu za prostorno uređenje i zaštitu okoliša je poznato sve navedeno kao i činjenice da Grad Zenica nema zakonom utvrđene suglasnosti ministarstva u smislu usaglašenosti regulacionih planova sa dokumentima višeg reda i Uredbe o jedinstvenoj metodologiji za izradu dokumenata prostornog uređenja i suglasnosti Kantonalne uprave civilne zaštite, što je propisano federalnim zakonima, ali ipak niti vlada, a niti ministarstvo nisu poduzeli ništa iz domena svoje nadležnosti", pojašnjava Britvar.

Na kraju pita kome i čemu uopće služe Tužilaštvo, Vlada, Ministarstvo, Kantonalni zavod za urbanizam, kantonalni i gradski pravobranilac i drugi nadležni kada je riječ o oblasti prostornog uređenja i građenja u četvrtom gradu u BiH?

"Mnogi ne žele prihvatiti činjenicu da je javni prostor vitalni resurs grada, a urbanizam posljednji čuvar zdravog razuma", zaključio je Britvar.