Od samog početka pandemije, Evropska unija podržala je zapadni Balkan kao najbližeg partnera, kaže Borrell, pružanjem finansijske podrške za osiguravanje medicinske opreme i uključivanjem regije u zajednički mehanizam nabavke EU.
"Sada se također fokusiramo na oporavak, dajući dugoročnu i održivu podršku regionu kroz Ekonomski i investicijski plan Evropske unije koji je nedavno odobrila Evropska komisija", kazao je Borrell.
Dodao je da su svi upoznati s tim koliko EU cijeni zajedničko tržište jer je to jedno od najvažnijih bogatstava EU, a uoči ovog samita ga je, napominje, impresionirao rad na stvaranju zajedničkog tržišta za zapadni Balkan, otključavanju ekonomskog potencijala regije i čineći regiju ekonomski sposobnom za pridruživanje EU.
U svemu tome ne smije se zaboraviti, podvukao je, da oporavak mora biti održiv i socijalno pravedan, a to znači težiti zelenom ekonomskom oporavku i digitalnoj transformaciji ekonomije i društva zbog čega su Ekonomski i investicijski plan i Zelena agenda za zapadni Balkan usmjereni na moderna, okolišno prihvatljiva ulaganja.
"To također znači da ulaganja moraju biti podržana temeljnim reformama koje su potrebne na evropskom putu. Svaki partner u regiji zna što treba učiniti. Sada je, također, uz dobrodošlu odluku o otvaranju pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom, vrijeme da se održi pozitivan zamah i nastavi raditi", stava je Borrell.
Kazao je da je saradnja, kao što se to radi unutar EU, najbolji način za prevladavanje naslijeđa prošlosti i izgradnju bolje budućnosti što bi bio jasan signal budućim generacijama da se ozbiljno razumiju njihove težnje za mirnim, pravednim i prosperitetnim društvima.
Kako je zaključio u obraćanju na Samitu o zapadnom Balkanu visoki predstavnik EU Josep Borrell, današnji skup dobra je prilika da se razgovara o tome kako se može praktično i konkretno doprinijeti da težnje mladih postanu stvarnost.