BiH
402

Bosanka Emina se školuje i radi kao njegovateljica u Njemačkoj: Nije lako

Klix.ba
Emina Fajković
Emina Fajković
Kada mladi iz BiH razmišljaju o boljem životu i zaposlenju, obično tvrde da je Njemačka zemlja u kojoj žele stvoriti svoje "bolje sutra". Jedna od njih je Bosanka Emina Fajković iz Bosanske Gradiške, koja se školuje u Njemačkoj i radi kao njegovateljica. O svojim iskustvima je govorila za Deutsche Welle.

Njemačka je u velikim problemima kada je riječ o stručnoj radnoj snazi u bolnicama, a 2013. godine je s nedostatkom zaposlenika problema imalo 58 posto bolnica. Potraga za odgovarajućom osobom je trajala u prosjeku 167 dana.

Emina Fajković iz Bosanske Gradiške je zbog nedostatka zaposlenja u BiH nakon potpisivanja sporazuma o zaposlenju njegovatelja 2013. godine s Njemačkom odlučila pronaći sreću upravo u ovoj zemlji gdje se zaposlila kao njegovateljica. Ranije je radila kao dadilja te je naučila njemački jezik.

"Moja sreća je to što sam od 2005. do 2009. godine boravila u Njemačkoj gdje sam radila kao dadilja. Za to sam vrijeme naučila jezik što mi je, za razliku od ostalih koji iz BiH žele raditi kao njegovatelji, velika prednost. Kada sam čula da su BiH i Njemačka potpisali sporazum, odmah sam se javila u St. Vincenz Haus u Kölnu i pitala mogu li raditi“, izjavila je Emina.

Iskustvo je stekla radeći u domu za stare i nemoćne osobe, što joj je, kako kaže, dosta pomoglo.

Posao kojim se bavi je izuzetno naporan.

"Posao nije lak. Dnevno se brinem o više osoba kojima je potrebna pomoć. Zamislite samo da s njima moram obaviti sve ono što jedna osoba radi sama, umivanje, oblačenje, češljanje, jelo i tome slično. S obzirom da se ponekad radi o nepokretnim osobama s malo više kilograma, zatražim pomoć muških kolega”, rekla je Fajković.

Mnogi smatraju da su oni koji rade u Njemačkoj odlično plaćeni, pa možda i preplaćeni, no, to nije tako.

"Ponekad plata nije dovoljna za pokrivanje svih troškova. Kada nisam na poslu ili u školi, radim dodatne poslove kako bih zaradila za život. Obično su to poslovi dadilje. Nadam se da ću nakon završene škole moći solidno živjeti od svog posla. Teško je. ponekad sebi kažem da je dosta, zapadnem u krizu, ponestane mi snage, ali me ohrabri cilj koji imam pred sobom", kazala je Emina.

Njemačko udruženje organizacija i poduzeća za pružanje socijalnih usluga je pocijenilo da će do 2020. godine u ovoj zemljii biti 220.000 osoba kojima će biti potrebna njega. Zbog toga je pokrenuta inicijativa zapošljavanja njegovatelja iz BiH, Srbije, Filipina, Španija, Italije, Portugala, Tunisa i drugih zemlja. Prije dvije godine je u Njemačkoj bilo 15.000 njegovatelja, a sada ih je 21.000.

U potrazi za zaposlenjem i boljim životom mladima je privlačan odlazak i rad u Njemačkoj. Emina im je dala nekoliko savjeta.

“Razumijem mlade u BiH. Do nedavno sam živjela u toj zemlji. Znam kako je. Ovdje nema svakodnevnih izlazaka na kafu. Svima onima koji planiraju napustiti BiH i na primjer raditi kao njegovatelj u Njemačkoj, poručujem neka dobro razmisle i neka budu spremni na velika odricanja i žrtvovanja. Ovdje nije sve tako kako drugi govore. Moji prijatelji znaju kroz što sve prolazim. Ali, drugi misle da sam uspjela jer sam napustila BiH. Činjenica je da sam napustila tu zemlju, ali joj se opet rado vraćam. Redovno održavam kontakt s prijateljima i naravno roditeljima koji mi pružaju veliku podršku koja me, iskreno rečeno, dosta ohrabruje Ovdje sam dobro prihvaćena, kako na poslu tako i u školi. Imam prijatelje iz cijelog svijeta i ne mogu reći da me promatraju kao stranca. Na primjer, imam kolege iz Španije koji su došli preko jedne crkvene organizacije. Ona im čak pomaže i u pronalaženju stana ili ako zapadnu u finansijske probleme. Ovdje imam jednog kolegu koji je također iz BiH. Za razliku od kolega iz Španije, on je kao i ja, o sebi se brinemo sami", završila je Fajković.