Boška Ćavar: Sve sam više dojma da NS postaje pismenija varijanta Komšića, ponudila sam im ostavku
![Foto: R. D./Klix.ba](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_221101161.jpg?v=1)
"Opet se sa mnom, gradskom vijećnicom, i mojim stavovima bavi 'elita bošnjačkog naroda' i predstavnici građanskih snaga, Saneli Kajani i Reufi Bajrovići. Sve se isto desilo i 2021 godine kada je na mene pokrenut sinhornizirani napad, jer sam glasala suzdržano po pitanju imenovanja gradonačelnika Mostara. Tada za mene nije postojala razlika između SDA i HDZ, ona ne postoji ni danas, niti u samom slučaju isticanja simbola i zastava u institucijama Grada Mostara", napisala je Ćavar.
Dodala je da je po pitanju isticanja simbola bila suzdržana, kao i po pitanju imenovanja gradonačelnika.
"Mostar jeste nakićen različitim zastavama, ljiljanima i šahovnicama, koji se nalaze svuda oko nas i koriste se kao markeri za označavanje svojih dijelova teritorije. To je tako, a i da smo donijeli ovu Odluku to se ne bi promijenilo. Smatram da se pitanje zastave pokušalo još jednom iskoristiti u svrhe nacionalističke propagande. Reguliranje korištenja simbola u Bosni i Hercegovini, a naročito u Mostaru mora biti puno pametnije i sa većim konsenzusom napravljeno", dodaje Ćavar.
"Simbol i zastava Bosne i Hercegovine su moji simboli i moja zastava, ali je veoma važno donijeti odluku koja bi u Mostaru uspijevala da pokrije i predstavljanje naroda. Ovu oblast moramo urediti tako da se ostvari okvir koji će štiti i propagira državni, županijski i gradski simbol, ali i poštiva simbole sa kojima se narodi u BiH identificiraju. Hrvati sa šahovnicom, Bošnjaci sa ljiljanima, Srbi sa trobojkom. To su zastave koje su integralni BiH, a morat će biti pametno integrirane u ono što bismo nazivali izgradnjom građanskog društva u BiH", smatra Ćavar.
Svaka od zastava, ističe Ćavar, nosi svoju težinu, ali je svaka od ovih zastava činjenica.
"Svakako podržavam uklanjanje religijskih i sličnih simbola iz javnih ustanova. Nije mjesto ni raspelu, ni ajetu, ni ikoni u javnoj ustanovi sekularne i multietničke zemlje. Po domovima neka se kači ili ne kači što se želi. Ja sam suzdržana po svakom kukavičjem jaju koje posade SDA ili HDZ, ja ne želim da sudjelujem u njihovim prepucavanjima i nametanjima. Ova odluka je bio još jedan takav pokušaj, a svakim ovakvim pokušajem oni uspijevaju ono što im je cilj, a to je da ubijaju mogućnost multietničkog Mostara i uništavaju stranke i ljude koji časno i bez problema mogu prelaziti linije razgraničenja i skupljati glasove po čitavom gradu", ističe Ćavar.
Navela je da joj je žao što Naša stranka to nije vidjela i što se "kukavički izvukla iz ovoga svega".
"Brže-bolje se ograđujući od mene. 2021 su možda imali hrabrosti, sada su preplašeni eskivirali. To je i bila i moja stranka, a ja sam željela da bude stranka što većeg broja Hrvata u Hercegovini. Sve sam više dojma da joj je dovoljno sada da postaje pismenija kopija Željka Komšića, a ne istinska građanska alternativa za sve. Ponudila sam ostavku, ja ne želim da kvarim jedinstvo stranke koje se gradi po toj mjeri. Bosne i Hercegovine, ne može biti bez Hrvata, Srba ili Bošnjaka, niti bez njihovih simbola. Nikada utjerati i nitko utjerati to neće moći, a svakim prisiljavanjem jednih, ili drugih, ili trećih se udaljavamo. Jedino sinkronizirano i sustavno to možemo riješiti", zaključila je Ćavar.
No, ono što je zanimljivo napomenuti jest da je se u komentarima na ovu objavu Ćavar povela rasprava. Neki su podržali Ćavar, neki su je kritikovali, no pažnju je odnio odgovor Ćavar na jedan od komentara na njenu objavu.
![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/221101161.1_mn.jpg?v=1730639445)
Na jedan od komentara u kojem se kaže da treba raditi da Gradsko vijeće Mostara bude jednoglasno, a ne da glas Ćavar bude taj koji odlučuje Ćavar je odgovorila prilično spornom rečenicom:
"Sreća pa moj glas odlučuje.inače bi se svi pozdravljali sa Selam i Merhaba".