Kriza konsenzusa
45

Boško Šiljegović parlamentarni vojni povjerenik već 15 godina, bez konsenzusa o imenovanju nasljednika

Piše: D. Dž.
Foto: FENA
Foto: FENA
Na funkciji parlamentarnog vojnog povjerenika Boško Šiljegović je od 2009. godine. On je bio imenovan u dva petogodišnja mandata, a na poziciji se zadržao jer parlamentarne stranke ne mogu doći do konsenzusa o imenovanju njegovog nasljednika.

Funkcija parlamentarnog vojnog povjerenika u sistemu odbrane BiH predstavlja vrlo značajan segment u procesu parlamentarnog nadzora i kontrole.

U slučaju BiH na ovoj funkciji se od 2009. godine nalazi Boško Šiljegović, što ga čini prvim i jedinim parlamentarnim povjerenikom od formiranja OS BiH.

Prema Zakonu o parlamentarnom povjereniku mandat parlamentarnog vojnog povjerenika traje pet godina uz mogućnost najviše dva mandata. Šiljegović je funkciju parlamentarnog vojnog povjerenika preuzeo 2009. godine u probnom mandatu do 2012. godine, da bi mu iste godine prvi mandat bio potvrđen do 2017. godine pri čemu je isti istekao 5. marta 2023. godine.

Šiljegović je 3. marta 2023. godine obavijestio Zajednički kolegij oba doma bh. Parlamenta da mu mandat ističe 7. marta. te godine.

Redoslijedom je Zajednički kolegij obavijestio Zajedničku komisiju za odbranu i sigurnost BiH, a koja je 29. maja pokrenula proceduru imenovanja novog parlamentarnog vojnog povjerenika.

Pored navedenog, Šiljegović je ispunio uslove za penziju još 2021. godine ali je do isteka mandata ostao na funkciji pri čemu je već dvije godine u tehničkom mandatu.

Četiri kandidata

U zakonskom periodu od 15 dana predložena su četiri kandidata pri čemu su stranke HDZBiH, SNSD, SDP i SDA predložile kandidate. Predsjedavajući Zajedničke komisije za sigurnost i odbranu Jasmin Imamović izjavio je da ne postoji konsenzus o imenovanju novog povjerenika.

"Blagovremeno je raspisan konkurs za parlamentarnog vojnog povjerenika, javile su se četiri osobe Bradarić (Mehmed), Rančić (Hazim) , Lovrinović (Nikola) i Žuža (Zoran). Sve četiri osobe ispunjavaju uslove ali nije moguće postići konsenzus", rekao je Imamović za Klix.

Za usvajanje kandidata potrebna je dvotrećinska većina na glasanju u Zajedničkoj komisiji za odbranu i sigurnost što znači da je od 12 glasova za usvajanje potrebno sedam glasova.

"Za sada će svako podržati svoga, razumijete, ja sam iz SDP-a i podržati ću kandidata iz SDP-a i poznajem ga lično", dodao je Imamović.

Konačan odabir parlamentarnog vojnog povjerenika ima Parlamentarna skupština BiH u oba doma što zahtijeva širi politički konsenzus i dodatno usložnjava proceduru imenovanja. Za sada svaka od stranaka ostaje pri svom kandidatu pri čemu predstavnici SDA i HDZ-a tvrde da je potrebna rotacija za ovu funkciju s obzirom na to da je predstavnik srpskog naroda obnašao funkciju u dosadašnjem periodu.

Podsjetimo, prema Zakonu o vojnom povjereniku, vojni povjerenik prisustvuje sjednicama Parlamentarne skupštine BiH ili Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH, može zahtijevati izvještaje od ministra odbrane BiH i da mu, u slučaju provođenja disciplinskog postupka, bude omogućen pristup potrebnoj evidenciji.

Dodatno, svaki pripadnik OS BiH ima pravo neposredno kontaktirati s vojnim povjerenikom, bez posredovanja zvaničnih službi. Vojni povjerenik podnosi Parlamentarnoj skupštini BiH godišnji izvještaj o radu, a može u bilo kojem trenutku, dostaviti pojedinačni izvještaj Parlamentarnoj skupštini BiH ili Zajedničkoj komisiji za odbranu i sigurnost BiH.