Prethodno su NAP podržale Vlada Republike Srpske i nadležna ministarstva Federacije Bosne i Hercegovine i Brčko Distrikta BiH.
"Radi se o sveobuhvatnom dokumentu kojeg su sačinili prevashodno domaći stručnjaci u direktnoj koordinaciji sa nadležnim entitetskim i institucijama Brčko Distrikta BiH, uz podršku Zelenog klimatskog fonda, s ciljem pripreme za adekvatno reagovanje na klimatske promjene, uz bolje razumijevanje svojih ranjivosti i povećavanje otpornosti te daljnju izgradnju kapaciteta za borbu protiv klimatskih promjena", saopćeno je iz Generalnog sekretarijata Vijeća ministara BiH.
Plan na 570 stranica sadrži analizu važećeg regulatornog okvira i tehničkih studija, trendove klimatskih promjena, projekcije buduće klime, pregled uticaja klimatskih promjena ro sektorima, te prijedloge kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih mjera ro najugroženijim sektorima, uključujući poljoprivredu, vodne resurse, biodiverzitet i šumarstvo, ljudsko zdravlje i turizam.
Krajnji cilj NAP-a je smanjenje katastrofalnih efekata klimatskih promjena kako na najranjivije sektore tako i na stanovništvo s ciljem zaštite života i zdravlja.
Suše i ekstremne suše, ekstremne poplave i toplotni valovi, uz ekstremno produžavanje broja dana s pojavom grada i olujnih vjetrova obilježili su posljednju deceniju, navodi se u ovom planu i dodaje da su dosadašnja istraživanja klime i klimatskih promjena pokazala da su najveće promjene zabilježene u južnom, sjevernom i sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine.