SNSD u problemu
67

Bošnjaci u Srebrenici vagaju s kim će u novu koaliciju nakon što se raspao srpski blok

A. K.
Srebrenica (Foto: D. S./Klix.ba)
Srebrenica (Foto: D. S./Klix.ba)
Nakon raspada srpskog bloka većina u Skupštini općine Srebrenica ne funkcioniše. SNSD je zvanično pukao na dva dijela, a pregovori o stvaranju nove koalicije su u toku. Klix.ba saznaje da probosanske stranke vagaju sa kime bi mogli u novu većinu.

Vladajuća većina u Skupštini općine Srebrenica ne postoji već skoro mjesec dana, a nakon što se raspao srpski blok u kojem su se nalazili SNSD, SDS, DNS, Ujedinjena Srpska, Srpski radikali i Demos.

Ovaj blok pukao je na dva dijela i to onaj koji podržava načelnika općine Mladena Grujičića i drugi koji je na strani predsjednika lokalnog SNSD-a Radomira Pavlovića.

Raspad zbog unutarstranačkih problema u SNSD-u

Predsjednik srebreničkog SDS-a Momčilo Cvjetinović u razgovoru za Klix.ba kaže da stvari između srpskih stranaka ne funkcionišu već nekoliko mjeseci, a jedan od glavnih razloga su previranja unutar SNSD-a, iz kojih su proizašle dvije struje. Upravo i SDS se priklonio jednoj strani, a to je ona koja je uz aktuelnog načelnika Srebrenice.

"Skupštinska većina funkcionisala je u skladu sa željama i potrebama pojedinih odbornika, koji izvjestan period svoj mandat stavljaju u funkciju ostvarivanja ličnih, porodičnih i interesa određenih bliskih osoba. To je posebno izraženo u posljednjih nekoliko mjeseci. Mi, koji smo u toj većini kako bismo doprinijeli razvoju Srebrenice, shvatili smo negativne stvari i uključili se u iznalaženje stabilne većine", kaže nam Cvjetinović.

U ovom trenutku u Srebrenici je razjedinjen i lokalni SNSD, shodno čemu su četiri odbornika, odnosno Radomir Pavlović, Dragić Glišić, Sanja Močević i Veljko Ristić na strani suprotnoj Grujičiću, dok su tri – Miloš Milovanović, Bojan Josipović i Dragiša Grujičić priklonjena općinskom načelniku. Upravo se taj trojac nalazi u aktuelnim pregovorima koji su vezani za formiranje nove većine.

Iz SDS-a navode da, iako imao određenih prepreka u vidu nametanja pojedinih nepovoljnih kadrova, međustranački razgovori uskoro bi mogli biti finalizirani. Intenzivno se, kako naglašava Cvjetinović, razgovara s odbornicima iz koalicije "Moja adresa: Srebrenica", a trenutno je načelni dogovor postignut sa njih četiri, odnosno pet.

"U novoj većini će se sigurno naći najmanje tri postojeća odbornika iz SNSD-a, zatim jedan iz Srpske radikalne stranke te jedan ili dva iz DNS-a, uz odbornike iz bošnjačkih stranaka. Zvanično će u toj većini biti Salko Tursunović, jedan odbornik iz DF-a te jedan iz SDA koji je napustio raniju skupštinsku većinu prilikom glasanja za spašavanje Pavlovića, ali je sada ponovo stavom uz svoju koaliciju, otkrio nam je Cvjetinović.

Među imenima su, kako saznajemo, zapravo odbornice DF-a Dželaludina Nukić i iz SDA Tifa Efendić, koje su podsjetimo, koncem prošle godine promjenom "strane", skupa sa Jovanom Rakić iz DNS-a, odlučile pružiti podršku Radomiru Pavloviću prilikom glasanja o njegovoj smjeni sa pozicije potpredsjednika Skupštine općine Srebrenica.

"Koalicija bez ljubavi"

Alija Tabaković, koji vodi pregovore u ime probosanskih stranaka, za Klix.ba kaže da to neće biti koalicija iz ljubavi i dragosti, već s takvim ciljem da iz dva naroda, konkretnije Bošnjaka i Srba, bude ostvarena natpolovična većina odbornika koji mogu adekvatno zastupati interese svih građana.

"Naš je interes da pokušamo u preostale dvije i po godine vidjeti kako svi zajedno, uvažavajući jedni druge, možemo pomoći i jednom i drugom narodu, odnosno svakom građaninu Srebrenice, kroz razne projekte i uz pomoć viših nivoa vlasti. To se može pokušavati prikriti, ali u Srebrenici je stanje vrlo teško. Ona je u deficitu tri ili četiri miliona KM - od kredita, raznih dugovanja i neplaćenih izvršenih poslova", kaže nam Tabaković.

Za stanje u Srebrenici, prema njegovom mišljenju, najveću odgovornost snose srpske političke stranke, aktuelni načelnik i SNSD. Ističe i da probosanske stranke razgovaraju s oba srpska bloka vezano za moguće stvaranje nove većine.

"Naš partner će biti onaj koji bude više uvažio nas kao Bošnjake, odnosno predstavnike bošnjačkog naroda. S takvima ćemo sklopiti sporazum i ponavljam - ne iz ljubavi, već u cilju pokušaja pomoći narodu. Nećemo ići po svaku cijenu, ali nećemo niti u jednom trenutku odustati od borbe za prava našeg naroda, bilo da smo u vlasti ili opoziciji", naglasio je Tabaković.

Stabilne većine nema bez Bošnjaka

On također svjedoči da je u proteklih nekoliko mjeseci prisutan zastoj u radu srebreničke skupštine. Kako kaže, ona funkcionira izuzetno teško, a u nekoliko navrata sjednice su prekidane jer nije bila osigurana adekvatna većina.

"Padaju odluke jer neko od odbornika, naprimjer ode da se javi na telefon ili u toalet. U ovom trenutku u skupštinskoj većini od Bošnjaka djeluje jedino Salko Tursunović, koji je napustio klub odbornika 'Moja adresa: Srebrenica'. Mi smo od samog početka govorili da nije dobro što su uzeli Tursunovića jer on nema kapacitet po bilo kojem osnovu za adekvatno zastupanje Bošnjaka i to se u konačnici samom SNSD-u obilo o glavu", naglasio je Tabaković.

U ovom trenutku je evidentno da stabilna većina ne može biti osigurana bez bošnjačkih odbornika. Ali, pitanje je koliko su uslovi koje postavljaju Bošnjaci prihvatljivi za srpske stranke, pogotovo u slučaju da ponovo pokušaju predložiti Ćamila Durakovića za mjesto predsjedavajućeg skupštine.

Kao što je poznato, on je prošle godine smijenjen, jer je, kako su navodile srpske stranke, izašao iz koalicionog sporazuma nanijevši štetu Srebrenici, a sve zbog javnog iznošenja stavova o neprihvatljivosti negiranja genocida, ali i činjenice da je podnio krivičnu prijavu protiv novinara RTRS-a koji je negirao genocid.