Pravoslavni blagdan
19

Božić u uslovima pandemije bez srdačnih susreta i s nadom u bolje sutra

N. C.
Ilustracija (Foto: D. Z./Klix.ba)
Ilustracija (Foto: D. Z./Klix.ba)
Pravoslavni vjernici danas proslavljaju jedan od najradosnijih hrišćanskih praznika, kojim se obilježava rođenje Hristovo, a blagdanu prethode post i Badnje veče.

Dejan Garić, predsjednik Upravnog odbora Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva "Prosvjeta", za Klix.ba govorio je o suštini pravoslavnog Božića, kao i o blagdanu u uslovima pandemije.

Poruka Božića kroz vijekove se nije promijenila te je, kako kaže, ista kao i prije dvije hiljade godina.

"Rođenjem Isusa Hrista svim ljudima na ovoj planeti dato je spasenje, stigla im je nada. Njegova suština ne leži toliko u običajima koji su samo nadgradnja, nego u vjerovanju da je Isus zaista rođen, u Betlehemu, i da je njegov život svim vjernicima uzor i put koji treba da slijede", pojašnjava.

Pojašnjavajuć značenje i poruku riječi "Mir Božiji, Hristos se rodi", Garić tvrdi da je to način odavanja počasti Bogu i postizanje mira sa sobom i s ljudima.

"Riječi kojima se pravoslavni hrišćani pozdravljaju na sam dan Božića su samo derivat anđeoske poruke koja je upućena pri Isusovom rođenju, a koja glasi: 'Slava na visini Bogu, na zemlji mir, među ljudima dobra volja'. Dobra volja je ono što nam i danas toliko nedostaje. Upravo zbog toga se ova poruka ponavlja već dvadeset vijekova, i zbog toga je i danas jednako aktuelna. Kada izgovaramo te riječi, ne bi ih trebalo olako shvatati, već zaista, ne samo željeti, već i stvarati i donositi mir", kazao je.

Dejan Garić
Dejan Garić

Blagndani su pravo vrijeme da se preispita odnos prema Bogu, ali i prema drugim ljudima. Garić naglašava da vjernici svoj odnos s Bogom preispituju svaki dan, a za vrijeme blagdana to samo dodatno intenziviraju.

"Svaka molitva, svaka duhovna misao je jedan vid preispitivanja odnosa s Bogom. To možemo raditi i nasamo, ali i kroz odnose s drugim ljudima. Ako se rješavamo loših misli, sebičnosti, oholosti i loših navika, to su sve koraci koji nas dovode u harmoniju s drugim ljudima, ali i bliže Bogu. Zbog toga svakom velikom prazniku, pa tako i Božiću, prethodi post koji nas uči da nije svrha u materijalnom bogatstvu, već u onom unutrašnjem i duhovnom", navodi on.

Božić bez srdačnih susreta i zagrljaja Pandemija je izmijenila skoro svaki segment života, pa i način proslave vjerskih praznika. Garić istiće da tokom ovog Božića neće biti toliko srdačnih susreta i zagrljaja. Neće biti masovnih okupljanja na koja smo navikli. Međutim, i to ima svoju lošu i dobru stranu.

"Nećemo osjetiti taj duh zajedništva na koji smo navikli, ali i sam Isus je rekao da nije uvijek poenta u masovnosti, jer je kazao 'Gdje je dvoje ili troje okupljeno u moje ime, i ja sam s njima', tako da možemo Boga proslavljati i bez masovnih okupljanja", pojašnjava Garić, dodajući da u svemu postoji i dobra strana.

Odmaći ćemo se od duha konzumerizma koji je prožeo sve naše vjerske praznike, kako kaže, i vratiti se suštini.

"Srećom, danas postoje savremene komunikacijske tehnologije koje nam omogućavaju da budemo bliski jedni drugima, gdje god se nalazili, tako da i to treba iskoristiti. Božić je vrijeme radosti, vjere i nade. Ovog puta nade u bolje sutra, nade da ćemo se uskoro ponovo vratiti normalnom životu, i u toj nadi trebamo proslaviti i ovaj praznik", zaključio je.

Tradicija obilježavanja pravoslavnog Božića u Sarajevu Milica Kajević, predsjednica Udruženja MisIrbi, opisala je običaje koje njeguje njena porodica, odnosno način proslave Božića u Sarajevu.

Prisjećajući se prošlosti i perioda kada je živjela u starom dijelu Sarajeva, Kajević opisuje kako bi polaznik počarao peć i uvijek bi donosio zarezanu jabuku u kojoj bi se nalazio novčić.

"Polaznik ili položajnik je osoba koju vi imenujete i koja dolazi da vam prva čestita Božić, da zaželi sreću i uspjeh. Kada vam polaznik dođe u kuću, dajete mu neki poklon u vidu odjeće ili nečeg sličnog", kaže Kajević.

Naglašavajući važnost česnice koja se tradicionalno pravi za Božić, Kajević pojašnjava da je česnica božićni kolač, odnosno pogača u koju se stavljaju novčići, a kada se porodica okupi, nakon rezanja česnice onome ko u svom komadu pronađe novčić će godina biti plodna i uspješna.

"Božić se i danas slavi na sličan način. Porodica se okuplja na bogatom ručku, pravi se česnica. U mojoj porodici sin pravi česnicu i to vrlo maštovito, te u nju stavilja novac, a kada se okupimo izlomimo je baš kako to tradicija nalaže. To je jedan fini običaj koji se njeguje te se nadam da će moja djeca i unuci nakon mene nastaviti tradiciju", istakla je.

Kajević na kraju podsjeća na aktivnosti SPDK "Prosvjeta" povodom pravoslavnog blagdana Božića.

"Jučer je održan i božićni koncert u Narodnom pozorištu u Sarajevu. Nažalost, ove godine bez publike. Kao članica SPDK 'Prosvjeta' ponosna sam na činjenicu da svake godine organizujemo koncert te da je održan i u uslovima pandemije", naglasila je.