Nakon odluke NSRS-a
103

Bradara o državnoj imovini i presudama Ustavnog suda: Što nam se ne dopada, osporavamo

S. Š. U.
Screenshot: TV SA
Screenshot: TV SA
Članica Predsjedništva HDZ-a BiH Lidija Bradara komentirala je ponovno usvajanje neustavnog Zakona o nepokretnoj imovini Republike Srpske ističući da svako odluke Ustavnog suda BiH tumači onako kako mu odgovara.

Bradara je mišljenja da se u Bosni i Hercegovini svjedoči drugačijoj političkoj atmosferi no što je to bio slučaj prije ovogodišnjih Općih izbora.

"Prvi put imamo programsku koaliciju koja je napisana i to se osjetilo prilikom imenovanja gospođe Krišto. Imala je ekspoze, rasprava je uglavnom bila korektna, ali sve u svemu ta neka atmosfera koja se osjetila, nadam se i da će se nastaviti", istakla je.

Komentirala je i šta za HDZ znači partnerstvo sa strankama Osmorke.

"Mi smo uvijek nastojali napraviti neki politički dogovor, ali sami znate da mi nikad nismo koristili riječ koalicija već političko partnerstvo i ovo što sada vidimo jeste drugi ambijent. Mi smo ipak dobili kandidatski status i zemlja ima jedinu šansu kretanja ka EU i da teška pitanja ostavljamo za sutra ako ih ne možemo danas riješiti. Oba su sporazuma potpisana i za FBiH i za nivo države", istakla je Bradara.

Naglasila je da Federacija BiH i država nemaju budžet za narednu godinu, a da je to veoma važno za sve uposlenike državnih institucija te za građane jer implicira stabilnost.

Govorila je i o fomiranju nove federalne vlade te situaciji u klubovima Doma naroda FBiH.

"U Klubu hrvatskog naroda je jasna podrška kandidatu HNS-a, to jeste moju malenkost. U Klubu Srba također je poprilično čista situacija, a u Klubu Bošnjaka mi ne znamo, u principu ne možemo ni komentirati rezultate izbora. Ja se nadam da će svi biti svjesni odgovornosti koju svi imamo i da ova zemlja nema nikavu više mogućnost za blokade. Nadam se da neće biti blokada i da ćemo nakon osam godina dobiti vlast u Federaciji", kazala je Bradara tokom gostovanja na TV Sarajevo.

Odgovorila i na pitanje da li smatra da će biti teško praviti projekte i voditi procese sa osam različitih stranaka.

"Ako ima volje, ima i načina. Postoji nešto što se zove politička korektnost. Mislim da se kroz kompromise i želju da ne namećete svoja rješenja drugima, sva pitanja mogu rješavati. Vjerovatno Osmorki, kako se to žargonski zove, neće biti lako, ali i HDZ unutar HNS-a funkcionira sa velikim brojem stranaka i nadam se da ako su iskreni partneri iz Osmorke, da će oni naći načina kako zajednički funkcionirati ukoliko to nekada izgleda kao da nemaju sličnosti", mišljenja je.

Komentirala je i ponovno usvajanje Zakona o nepokretnoj imovini RS-a koji je državni Ustavni sud u septembru ove godine stavio van pravne snage.

"Mi se stalno vraćamo na iste teme. U BiH se stekla praksa da uglavnom svi uzimaju presude Ustavnog suda kao sa švedskog stola. Uzmete ono što vam se dopada, a što vam se ne dopada osporavate. Postoji i presuda 'Božo Ljubić' o legitimnom predstavljanju koja je za veliki dio javnosti nešto o čemu se ne treba pričati i onda naravno u takvom ambijentu imate one koji likuju nad presudama Ustavnog suda i nerazumijevanje odluka koje donesu pravosudne institucije. Sad je pitanje šta je država", istakla je.

Govorila je i o primjerima perspektivne vojne imovine, što je državna imovina i o neperspektivnoj imovini koja je vraćena na upravljanje lokalnim zajednicama ističući kako postoji i nepersketivna vojna imovina koja, niti se vraća lokalnoj samoupravi niti o njoj neko vodi računa, sve dok ne postane opasnost za lokalno stanovništvo.

"Tako da, u svakom slučaju mislim da se zakoni i oni koji tvrde da svu imovinu treba upisati na državu, da općine nisu država, a ja mislim da jesu, o tome bi se trebala provesti široku raspravu, kako riješiti pitanje tzv. državne imovine. Šta je sa restitucijom? Sa perspektivnom imovinom. Oni koji donose takve zakone očito imaju svoje razloge zašto ih donose. Ovdje imate retoriku koja se razvija do neslućenih razmjera, ne stignemo vidjeti ni šta piše u dokumentu, ali svi komentiramo", zaključila je Bradara.