Hanifića su jučer napale tri nepoznate maskirane osobe, pretukli ga te oštrim predmetom na stomaku urezali znak "četiri S" (ćirilična slova "s").
"To je udar na sigurnost i suživot, te demokratske vrijednosti", rekao je Bratić i podsjetio i na nedavni napad na vjernike u Doboju u vrijeme iftara, te zatim kamenovanje vjernika za vrijeme iftara u Prijedoru.
On je dodao da se sve ovo dešava i nakon dženaze u Potočarima te napada na srbijanskog premijera Aleksandra Vučića.
Bratić smatra da stoga krajnje ozbiljno treba pristupiti i raspravi o radu Suda i Tužilaštva BiH te najavljenom referendumu u RS-u o tim državnim pravosudnim institucijama.
On je u obraćanju parlamentu RS-a, koji razmatra odluku o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužilaštvi BiH, potvrdio da Klub poslanika Koalicije "Domovina“ neće prisustvovati glasanju o odluci o referendumu, jer smatra da to nije ni trebalo da bude predmet skupštinske rasprave, a koja treba da se vrati u okvire svoje nadležnosti.
"Mislim da je pozadina ovih aktivnosti pritisak da se pokrene strukturalni dijalog, koji je počet o pitanju Suda i Tužilaštva BiH", rekao je Bratić, ističući da je za to postojao i drugi način, ne dovodeći u pitanje odluke visokih predstavnika u BiH.
"Bojim se da se u ovom političkom ambijentu narušava mir, kako ovdje tako i šire", ukazao je Bratić u obraćanju poslanicima Narodne skupštine RS-a i podsjetio i na upozorenje amasadora zemalja Vijeća za implementaciju mira u BiH povodom skupštinske rasprave o referendumu u RS-u.
Naveo da je u protekla dva dana bilo riječi o ratnim zločinima, te da su žrtve uvijek žrtve, a fakti o ratnim zločinima uvijek navedeni i u presudma, pa i u slučaju genocida u Srebrenici.
Tek kada se, kako je naveo, prihvati istina može se graditi bolja budućnost na ovim prostorima.
Ukazao da nema bošnjačke, srpske ili neke druge historije na ovim prostorima i da su sve žrtve jednake, bez obzira na to koje su nacionalnosti.
Ovo dvodnevno skupštinsko zasjedanje je obilježilo mnogo replika i prečesto odstupanje od teme sjednice.
Nije manjkalo međusobnih optužbi, ni uvreda na ličnoj osnovi, etiketiranja, pa i neprimjerenih riječi parlamentarnom domu.
Skupštinska rasprava još traje.