U odgovoru je navedeno kako je Hoyt Yee o napuštanju sadašnje dužnosti obavijestio kolege u američkom Ministarstvu vanjskih poslova.
Na toj poziciji bio je od 2013. godine.
Kao njegov nasljednik neslužbeno se spominje nekadašnji šef misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Jonathan Moore.
U javnosti se spekulira da bi Hoyt Yee mogao preuzeti dužnost ambasadora SAD-a u jednoj od država zapadnog Balkana.
Beogradski Blic objavio je da bi, umjesto u Skoplju, što je bilo ranije najavljivano, mogao preuzeti dužnost američkog ambasadora u Sarajevu.
Novinarima beogradskog dnevnika takvu su informaciju potvrdili neimenovani diplomatski krugovi u Beogradu, no ogradili su se kako je riječ o glasinama koje već neko vrijeme kruže i među američkim i makedonskim diplomatskim krugovima.
Prije dužnosti pomoćnika zamjenika državnog sekretara SAD-a za Evropu i Evroaziju, Hoyt Yee je obnašao visoke diplomatske dužnosti u Hrvatskoj i to u razdoblju od 2010. do 2013. godine.
U međuvremenu je Hoyt Yee izjavio kako Sjedinjene Američke Države namjeravaju i dalje ostati prisutne na Balkanu i biti važan partner.
"Cilj više američkih administracija bio je rad na jačanju demokratskih institucija i provedbi reformi neophodnih za euroatlantske integracije. To ostaje naš prioritet", istakao je Hoyt Yee u intervjuu za podgoričke Vijesti.
Prema njegovim riječima, Amerika to planira uraditi jačanjem vladavine prava, borbe protiv korupcije i osiguranja da vlade budu transparentne i odgovorne.
Na pitanje što će Washington uraditi kako bi spriječio "druge igrače", poput Rusije, Kine ili Turske da vrše utjecaj na Balkan "u vakuumu koji je nastao dok su se EU i SAD bavile sobom", odgovorio je kako nije tačno da SAD i EU ignoriraju Balkan, nego su čak i intenzivirale podršku sigurnosti, stabilnosti i ekonomskom razvoju regije.
"Ipak, vlade u regiji moraju po strani ostaviti politikanstvo i bolje iskoristiti prednosti pomoći i mogućnosti koje im pružaju medunarodni partneri", smatra Hoyt Yee.
Vjeruje da budućnost regije leži na Zapadu, ali i poručuje da se vlade moraju oduprijeti lažnom prijateljstvu nekih stranih aktera koji zanemaruju međunarodno pravo ili se suprotstavljaju zapadnoj orijentaciji Balkana.
"Rusija je, naprimjer, pokazala spremnost da se miješa u izbore, podriva ključne institucije Zapada, kao što su NATO i EU, koristi opskrbu energijom kao političko oružje i slabi povjerenje u demokratiju i slobodno tržište. Nastavit ćemo pomagati našim partnerima da osnaže otpornost na takav maligni utjecaj", poručio je.