Tokom susreta sagovornici su razmijenili mišljenja o stanju medija u digitalnom društvu, a Huremović je napomenuo da je Feni na prvom mjestu tačnost vijesti.
Govoreći o broju korisnika koji koriste Fenu kao izvor informiranja, ambasador je naglasio da je tokom misije u BiH primijetio da vijesti koje objavljuje ova agencija imaju široku publiku.
Stoga mu je, kaže, bilo zadovoljstvo što je imao priliku posjetiti Fenu i upoznati neke od novinara i urednika koji u njoj rade.
"Raditi u medijima ovih dana nije nimalo lak niti siguran posao, nažalost. Sloboda izražavanja i sloboda medija su temelji demokratskog društva, a Ujedinjeno Kraljevstvo se snažno zalaže za ove slobode", podsjetio je britanski ambasador u BiH Matthew Field.
S obzirom da je slobode medija ključ demokratije u svakom društvu, Field je ocijenio da Fena ima posebnu ulogu u tom smislu, jer ima direktan kontakt s čitalačkom publikom koja zna da može vjerovati Feni te je izrazio mišljenje da je to velika stvar u BiH.
Kako je istaknuto na sastanku, u medijskom prostoru postoji disbalans između broja negativnih i pozitivnih vijesti uopće, a ambasador Field naglašava da pozitivne vijesti u BiH itekako postoje, iako su malo poznate.
"Ambasada i Fena zajednički mogu promovirati te priče i mislim da bi to bio naš doprinos zdravlju društva u cjelini", zaključio je Field.
Direktor Federalne novinske agencije Elmir Huremović podvukao je da je Fena najcitiraniji i najkredibilniji izvor vijesti u Bosni i Hercegovini.
"Drago mi je što s ambasadorom Ujedinjenog Kraljevstva dijelimo mišljenje o značaju objektivnog informiranja u izgradnji stabilnog i demokratskog društva", dodao je Huremović.
Najavio je da će Fena i dalje biti javni servis u kojem će istinito informiranje javnosti biti ključna vodilja, a i u budućnosti će se, kaže Huremović, insistirati na pozitivnim vijestima, jer se na taj način doprinosi stvaranju boljeg okruženja u BiH.