Britanski think-tank o BiH i regiji: Dodik i Čović saveznici, BiH i Srbija van EU
Međunarodni institut za strateške studije (IISS) objavio je nedavno analizu o stanju regionalne stabilnosti i sigurnosti u regiji Zapadnog Balkana. Prema ocjeni ovog britanskog think-tanka određene zemlje regije su napravile pozitivne korake za pristupanje EU, pri čemu uticaj Srbije na regiju ostaje destabilizirajući.
"Republika Srpska, pa čak i Crna Gora kao dio NATO-a, koju u Beogradu vide kao drugu srpsku državu, mogu biti uvučeni u srbijansku orbitu", navodi se u izvještaju.
S druge strane iz IISS-a navode da iako je zvanični Bruxelles otvorio pristupne pregovore sa BiH, većina zahtjeva nije ispunjena. EU je aktivirala pristupne pregovore sa BiH nakon što su isti inicirani sa Ukrajinom i Moldavijom, te je ovakva odluka pravdana ojačavanjem regionalne stabilnosti.
BiH vs osovina Čović-Dodik
Permanentna politička kriza u BiH je inicirana slabljenjem državnih istitucija i prijetnjama o secesiji u režiji Milorada Dodika, navodi se u analizi IISS-a.
"Tokom svih godina, Dodik prijeti secesijom RS od BiH i u tom procesu je uspio nezakonito oduzeti državne ovlasti u oblastima pravosuđa i poreza. Njegov sljedeći cilj je uspostavljanje zasebnog izbornog zakona", navodi se u analizi.
Kao zasebno destabilizirajući faktor jeste i sudski proces koji se vodi protiv Milorada Dodika pred Sudom BiH, za koji se u analizi IISS-a navodi će u slučaju osuđujuće presude zemlja ući u novu političku krizu "s obzirom na to da se ne može očekivati da će EUFOR uhapsiti Dodika".
"Mađarski premijer Viktor Orban podržava Dodika kao što je i nekoliko članica EU bilo protiv nametanja sankcija Dodiku, uključujući Austriju i Hrvatsku. Dodik je izgradio jako savezništvo sa HDZ BiH, strankom koja većinski predstavlja bosanske Hrvate", navodi se u analizi.
Iako je opredjeljenje državnog vodstva pristupanje EU uz pozitivne ocjene iz Bruxellesa, Dodik nerijetko predlaže pristupanje BRICS-u kao ekonomskoj alternativi koja bi bolje odgovarala potrebama BiH.
Rusija protiv EU
Jedan od dodatnih izazova stabilnosti regije jeste i politika srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića kao i njegove veze sa Rusijom. Kako se navodi u analizi IISS-a, dolazak više od 300.000 Rusa u Srbiju nakon početka rata u Ukrajini, dodatno je povećalo ekonomske i druge relacije Moskve i Beograda.
"Sistem vlasti (Aleksandra Vučića) izgrađen je na divljem klijentelizmu, gotovo potpunoj kontroli medija i javnog sektora, uznemiravanju civilnog društva i anti-zapadnoj retorici", zaključuje se u analizi.
U kontekstu EU integracija regije primarno je očuvati stabilnost, navodi se u analizi pri čemu ukoliko EU i NATO želi stabilnost umjesto transformacije regije, BiH i Srbija bi trebale ostati u sivoj zoni.