Brnabić: BiH nije priznala Kosovo i to cijenimo, nije mi jasan suzdržan stav o Kosovu u Vijeću Evrope
Na početku razgovora s medijima, Brnabić se osvrnula na potencijale ekonomske saradnje između zemalja regije, a naročito BiH i Srbije.
"Imamo fenomenalan obim saradnje i odlične rezultate u privrednoj saradnji. Prvi pokazatelj je da u posljednjih deset godina dupliramo nivo bilateralne razmjene. BiH je naša druga izvozna destinacija. Kada pogledate iz ugla BiH, koliko je važna Srbija, to je treća izvozna destinacija za BiH. Prva je Hrvatska, druga Njemačka i treća Srbija. To pokazuje koliko smo upućeni jedni na druge, ali koliki su i naši potencijali. Tokom 2022. godine smo dostigli 3,3 milijarde eura međusobne razmjene od čega su preko dvije milijarde bile izvoz iz Srbije u BiH", rekla je Brnabić.
Kada je riječ o odnosima sa Bosnom i Hercegovinom, Brnabić je objasnila kako je danas održala sastanak i sa predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.
"Pričali smo o tome da u dogledno vrijeme iniciramo zajedničku sjednicu dvije vlade. Prva i jedina zajednička sjednica je organizovana u Sarajevu 2015. godine kada je premijer bio Vučić. Kao predsjednica vlade 2017. godine sam poslala pismo i inicirala sjednicu. To je ostalo otvoreno pitanje, odnosno nikada nisam dobila odgovor. Razgovarali smo i o konkretnim projektima i inicirala sam razgovore o energetskim projektima. Smatram da BiH ima jako mnogo potencijala i da to zajedno možemo iskoristiti. Mislim da u to budu uključeni i Hrvatska i Crna Gora jer se svi pitaju. Svaki takav projekat ima prekogranični efekat. Mislim da nam je to svima u interesu, a prvenstveno Bosni i Hercegovini. Voljela bih da na to gledamo kao investiciono, a ne političko pitanje", mišljenja je Brnabić.
Također, premijerka Srbije komentirala je i napad na dva mladića u Mostaru koji su nosili majice s natpisom Zemun.
"Jučer se desio taj napad. Žao mi je zbog toga. Uvijek se osjećam lijepo u Mostaru, imam lijep odnos s gradonačelnikom i vjerujem da to nije prava slika Mostara", poručila je.
Nakon toga, osvrnula se i na dijalog između Srbije i Kosova.
"Nažalost, nemam nikakva očekivanja od sastanka. Ne vidim kako će se to promijeniti nakon 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma. Ne vidim spremnost u Prištini. Oni su već dobro nagrađeni za to što nisu implementirali taj sporazum. Tu je danas problem i to što su oni tokom 2022. godine direktno kršili slovo Briselskog sporazuma i time što su uskratili 2022. godine pravo Srbima da glasaju na izborima koje je raspisao Beograd i to dva puta. To ni EU ni Kvinta nisu pokušale spriječiti", ističe Brnabić.
Poručila je i kako vlasti u Prištini pokušavaju izazvati destabilizaciju.
"U praksi su to pokazali otpuštanjem direktora policije regiona sjever što nema nikakve veze s Prištinom i Kurtijem. On ne samo da nije implementirao sporazum već ga i krši kvaziizborima koji su održani na sjeveru Kosova. Pokušavamo da nastavimo biti tolerantni, čuvamo mir i kakvu-takvu stabilnost uprkos naporima Prištine da izazove destabilizaciju", rekla je ona.
Na kraju, Brnabić se osvrnula i na odluku BiH da ostane suzdržana kada je riječ o glasanju o prijemu Kosova u Vijeće Evrope, ali i na stavove ministra vanjskih poslova Ivice Dačića koji je rekao da ako Kosovo ima pravo da bude država onda to pravo ima i bh. entitet Republika Srpska.
"Znam da su različiti stavovi unutar BiH. Međutim, postoji i jedan zvaničan stav. BiH je jedan od nepriznavača Kosova što mi cijenimo i smatramo logičnim jer je BiH zemlja koja se bori i zastupa nepovredivost integriteta međunarodno priznatih država. Moram priznati da mi nije jasno glasanje BiH, odnosno uzdržanost za članstvo Kosova u Vijeću Evrope. Stav BiH je potpuno jasan. BiH nije priznala Kosovo. S tim u vezi sam očekivala jasno glasanje da BiH u okviru Vijeća Evrope bude protiv jer ne može biti uzdržana po pitanju članstva u Vijeću Evrope nepostojeće države", zaključila je Ana Brnabić.