
Ova posjeta pružila je studentima priliku da se upoznaju sa značajem i ulogom koju KCUS ima u pružanju vrhunske zdravstvene zaštite, kao i u obrazovanju budućih medicinskih stručnjaka.
Tom prilikom, studentima su se obratili: prim. dr. Sanko Pandur, v.d. direktor Discipline za nauku i nastavu, prof. dr. Lejla Ibričević Balić, šefica Klinike za hematologiju, prof. dr. Ibrahim Omerhodžić, šef Odjela intenzivnog liječenja sa operacionim salama na Klinici za neurohirurgiju, Mirsada Čustović, magistra sestrinstva, te Amina Aljić, studentica prodekan na Medicinskom fakultetu.
Prim. dr. Sanko Pandur, u svom obraćanju, studentima je predstavio historijat KCUS-a, naglašavajući da su korijeni ove institucije vezani za prvu hospitalnu zdravstvenu ustanovu koju je 1866. godine u Sarajevu osnovao Topal Osman Paša, uz sredstva Gazi Husref Begovog vakufa. Zemaljska bolnica, osnovana 1894. godine, smatra se začetnikom organiziranog zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini, a od tog vremena KCUS se neprestano razvijao i modernizirao, prateći globalne trendove u oblasti medicine, obrazovanja i naučno-istraživačkog rada. Naveo je da KCUS trenutno ima u 45 klinika.
Tokom obraćanja, prim. dr. Pandur istakao je važnost empatije u medicinskoj profesiji, naglašavajući da kontinuirano obrazovanje i usavršavanje igraju ključnu ulogu u uspjehu u ovom zahtjevnom, ali izuzetno važnom pozivu.
Prof. dr. Ibrahim Omerhodžić, šef Odjela intenzivnog liječenja sa operacionim salama na Klinici za neurohirurgiju, objasnio je studentima značaj neurohirurgije i njen ogroman uticaj na spašavanje života, kao i na poboljšanje kvaliteta života pacijenata nakon ozbiljnih hirurških intervencija.
Prof. dr. Lejla Ibričević Balić, šefica Klinike za hematologiju, detaljno je predstavila način na koji se odvija nastava na Medicinskom fakultetu, kao i izazove koje studenti moraju savladati kako bi uskladili akademski život sa profesionalnim obavezama u ljekarskoj praksi. Naglasila je važnost discipline i posvećenosti, ali i mogućnost balansiranja između privatnog života i zahtjeva medicinske profesije.
Magistra sestrinstva Mirsada Čustović istakla je nezamjenjivu ulogu medicinskih sestara i tehničara u zdravstvenom timu, te važnost efikasne saradnje između medicinskih sestara i ljekara u pružanju visokokvalitetne zdravstvene njege. Studentica Amina Aljić, prodekan na Medicinskom fakultetu, naglasila je da je doktorski poziv izuzetno težak, ali i da je to profesija koju treba voljeti i u kojoj strast prema pomoći ljudima mora biti ključni motiv.
Nakon predavanja u KCUS, budući studenti su posjetili Kliniku za urgentnu medicinu (KUM) te Dijagnostiku i polikliniku (DIP), gdje su imali priliku upoznati se s radom ovih značajnih klinika u okviru Kliničkog centra.
Posjeta Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu bila je izuzetna prilika za buduće studente da se upoznaju sa radom ove renomirane institucije, steknu dragocjena saznanja o medicinskoj praksi i obrazovanju, te se motiviraju za uspješan studij i buduću karijeru u oblasti medicine.