Budžet nije rješenje, hitno je potrebna posebna odluka za finansiranje izbora
Ovo je jedan od brojnih poziva koji su, u proteklih nekoliko sedmica, iz Evropske unije upućeni prema Vijeću ministara i ministru finansija Vjekoslavu Bevandi. Činjenica da Bevanda ne reagira, a da istovremeno prolazi bez posljedica otvara nekoliko važnih pitanja.
Prije svega, postavlja se pitanje – zašto u svim ovim pozivima koji dolaze od Delegacije EU u BiH, ili direktno iz Evropske komisije, izostaje postavljanje jasnog roka za Bevandu i iznošenje posljedica sa kojima će se suočiti, ako nastavi sa opstrukcijama.
U nedostatku ovih elemenata, stječe se utisak da EU šalje sterilne pozive koji ne zabrinjavaju ministra Bevandu i HDZ. Štaviše, njihovim periodičnim ponavljanjem samo se ublažava osjećaj dramatičnosti.
Dalje, ono što zbunjuje jeste da Evropska komisija poziva Vijeće ministara i Bevandu da usvoje i budžet i posebnu odluku. Postavlja se pitanje – koji je put do finansiranja izbora: budžet (kako to tvrdi HDZ) ili posebna odluka (kako su to poručili iz Ambsade SAD-a, Centralne izborne komisije i probosanskih stranaka).
Činjenica da je Evropska komisija poslala poruku po principu "i-i" dodatno zamućuje vodu, te otvara prostor HDZ-u da odgađa usvajanje posebne odluke i pravda to tvrdnjom da će se novac za izbore osigurati usvajanjem budžeta.
Ono što nedostaje jeste informacija – kada se može očekivati usvajanje budžeta? Poznajući komplikovanu proceduru usvajanja budžeta, koja zahtijeva da se o njemu izjasne Vijeće ministara, Predsjedništvo i oba doma Parlamenta, kao i da je već otvorena rasprava o sadržaju samog budžeta (npr. problem finansiranja CIK-a i Ministarstva odbrane), teško se može očekivati da će budžet biti brzo usvojen.
Uostalom, niko iz samog Vijeća ministara ili Ministarstva finansija nije izišao u javnost da kaže jasan datum do kojeg se može očekivati usvajanje budžeta.
Imajući u vidu sve navedeno, kao i činjenicu da je CIK kazao da je rok za novac već prošao, jedino sigurno rješenje za finansiranje izbora jeste posebna odluka Vijeća ministara.
To je dugo i slovilo kao rješenje, te se otvoreno govorili o tome da će visoki predstavnik svojom odlukom osigurati sredstva, nakon što izbori budu raspisani. To se, međutim, nije desilo, a po informacijama koje su procurile u javnost, razlog je protivljenje krugova u EU tome da Christian Schmidt nameće odluku.
Intresantno je da oni koji su u EU protiv nametanja odluke uopće ne pominju to do kada je krajnji rok za usvajanje budžeta, čime, čini se svjesno produžavaju agoniju i postaju saučesnici HDZ-a u blokadi izbora.
S tim u vezi stiče se se opravdan dojam da sa jedne strane obeshrabruju visokog predstavnika a sa druge ne nude apsolutno nikakvo rješenje, dok nenadoknadivo vrijeme prolazi, i radi za politike koje računaju sa potpuno destabilizacijom Bosne i Hercegovine.
Farsa oko finansiranja izbora mora biti presječena što prije. Evropska unija mora reći do kada bh. građani trebaju čekati da se HDZ smiluje i omogući im osnovno demokratsko pravo (ako je to pozicija EU).
Ili visoki predstavnik jednostavno treba provesti obaveze iz Aneksa 3 Dejtonskog sporazuma i osigurati provođenje izbora donošenjem odluke o finansiranju, za što će imati punu podršku bh. i međunarodne javnosti.