Čajničko evanđelje nakon restauracije vraćeno u BiH i predstavljeno javnosti
"Materijalna stvar je podložna propadanju i potrebno je raditi na zaštiti, kako crkava i manastira, tako i svetinja koje su pohranjene u njima. U fazi smo i obnove ovog hrama, a prvo što smo uradili u poslijeratnom periodu ovdje u Čajniču bila je obnova i zaštita ikone Bogorodice", podsjetio je Hrizostom.
Vladika Hrizostom je danas zlatnim ordenom Svetog Petra Sarajevskog odlikovao vršioca dužnosti direktora entitetskog Sekretarijata za vjere Dragana Davidovića, direktora Arhiva Srpske pravoslavne crkve Radovana Pilipovića i čajničkog sveštenika Dragišu Simića, koji su zaslužni za organizaciju restauracije i zaštite Evanđelja.
Čajničko evanđelje jedina je srednjovjekovna rukopisna knjiga crkvenog karaktera iz tadašnje države Bosne, koja je do danas sačuvana u BiH.
Evanđelje je prema osobenostima jezika datirano u rani 15. vijek, a nastalo je na tlu istočne Bosne.
U vlasništvu je Srpske pravoslavne crkve, ali je nacionalni spomenik BiH. Nedavno je u fokus javnosti dospjelo nakon što se saznalo da se ne nalazi u Čajniču, gdje je čuvano. Mnogi su istaknuli da je iz BiH izneseno nelegalno, s obzirom na to da je za iznošenje nacionalnog spomenika potrebna posebna procedura i odobrenje bez obzira na to u čijem je vlasništvu.
Ispostavilo se da je evanđelje na restauraciji u Srbiji više od godinu, a starješina hrama u Čajniču Dragiša Simić je tada dao obećanje da će ono biti vraćeno čim radovi na konzervaciji budu završeni.