Čak 40 posto osuđenih i optuženih za ratne zločine iz BiH se nalazi u Hrvatskoj i Srbiji
Poslije sastanka sa glavnim tužiocem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu Sergeom Brammertzom, predstavnicima pravosudnih institucija i udruženja porodica žrtava, Lagumdžija je konstatovao da se 40 posto optuženih i osuđenih nalazi u Hrvatskoj i Srbiji koje ne isporučuju svoje državljane.
"Osobe koje tamo borave nemaju nikakvih posljedica i treba da unaprijedimo regionalnu saradnju na način da se predmeti koji se vode u BiH ustupe tim zemljama", rekao je Lagumdžija i dodao da bi uspostavljanje te saradnje bilo nemjerljivo u budućim procesima.
Precizirao je da se u Srbiji nalaze 134, a u Hrvatskoj 132 osobe te da je riječ o 313 predmeta protiv 400 osumnjičenih i optuženih koji su nedostupni organima gonjenja BiH.
On je naglasio da treba izvršiti pritisak da se osobe koje su osumnjičene ili optužene preuzimanjem ovih predmeta podvrgnu krivičnom gonjenju.
Lagumdžija je dodao da su za to od predstavnika udruženja porodica žrtava dobili načelnu saglasnost i da treba učiniti sve da se ta saradnja intenzivira.
Konstatovao da se, kada je riječ o ratnim zločinima, moglo učiniti znatno više da je intenzivirana regionalna saradnja prije 10, odnosno 15 godina i da bi ti procesi uglavnom bili zaključeni.
Serge Brammertz je izjavio da je Bosna i Hercegovina mogla da učini više kada je riječ o predmetima ratnih zločina, s obzirom na to da je mnogo onih koji su osumnjičeni, optuženi, pa i osuđeni, a nalaze se na slobodi.
Brammertz je konstatovao da je i poslije 30 godina veliki interes da odgovorni budu privedeni pravdi i da međunarodni tribunal, koji je okončao svoj rad, daje podršku domaćim pravosudnim institucijama da urade svoj dio posla.
Glavni tužilac iz Haga je ukazao da zbog ustavnih odrednica ne postoji mogućnost da određena lica, koja su nedostupna domaćim organima gonjenja, izruče BiH i da je jedini način da se predmeti ustupe zemljama gdje su se te osobe sklonile.