Čampara o migrantskoj krizi: Državna vlast se ponaša kao da se to dešava u drugoj zemlji
Za njega je najodgovornija državna vlast.
"Radi se o tome da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, prije svega, uopće ne vrši svoju ulogu niti radi posao za šta je ovlašteno ustavom i zakonom. Pitanje migrantskih kriza je isključiva nadležnost Vijeća ministara i resornog ministarstva", napomenuo je.
Prema riječima Čampare, ministar sigurnosti Selmo Cikotić je pokušavao predlagati odluke, ali da ih nije odobravalo Vijeće ministara. Smatra da se predsjedavajući Vijeća ministar Zoran Tegeltija mora uključiti.
"Ne mogu se oni ponašati kao da se ovo dešava u nekoj susjednoj državi i da je ovo neko lokalno pitanje. Uopće nije lokalno pitanje, već državno pitanje. Imamo nacionalno zakonodavstvo. Potpisnica smo drugih sporazuma i međunarodnih ugovora. Pitanja migracija su pitanja međunarodnih ugovora", dodao je.
Saglasan je da je izostala koordinacija između institucija. Ponovio je da to sve mora predvoditi državna vlast - cijelo Vijeće ministara.
Čampara je izjavio da teret migrantske krize ne mogu podnositi samo Unsko-sanski kanton i Kanton Sarajevo.
"Potpuno razumijem ljude u Bihaću jer se oni tri do četiri godine bave ovim problemima i ovo je frustrirajuće, kao i građani Kantona Sarajevo. Mi smo nedavno izgubili jedan mladi život. Razumijem i druge ljude gdje se sada igra ping pong. Građani Konjica uopće nemaju pojma da će migranti biti premješteni", rekao je.
Naglasio je da je morao postojati plan kako odgovoriti na ovu krizu. Pita otkud da se zatvori kamp Lipa i da se migranti premjeste.
"Vjerovatno je neko vjerovao da će ih moći prebaciti u bihaćku Biru, pa kada su se građani s pravom pobunili, onda je to izostalo. Sada se traže neke druge, stvari. Ne možemo ad hoc rješavati stvari - bez ozbiljnog plana i programa", ukazao je.
Također je upozorio da migrantska kriza može postati humanitarna katastrofa. Potrcrtao je na potrebu da migranti budu smješteni i u drugim dijelovima zemlje tj. u oba entiteta.
"Ne možete odjednom 500 ljudi sjesti u autobus i premjestiti ih. Druga stvar, zašto migranti nisu smješteni u Republici Srpskoj? Umjesto da je država odredila 10 do 15 lokacija na cijeloj teritoriji gdje bi bile manje migranata. Ne bismo imali ovo što imamo u USK i KS", ocijenio je Čampara.
Poručio je da se spreman da ministarstvo na čijem je čelu sa svojim policajcima pomogne i pitao je zašto Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije odlučilo da se angažuju pripadnici Oružanih snaga za zaštitu istočne granice. Pitao je i zašto Predsjedništvo nije dopustilo da pripadnici Federalne uprave policije pomognu Graničnoj policiji.
"Oni se ponašaju kao da se dešava u susjednoj zemlji ili nekoj zemlji koja nije u Evropi", zaključio je ministar unutrašnjih poslova Federacije Bosne i Hercegovine Aljoša Čampara.
Podsjećamo, nakon što su saznali da će migranti iz kampa Lipa biti smješteni na Bradini, stanovnici ovog konjičkog mjesta su se okupili u znak nezadovoljstva. Načelnik Općine Konjic Osman Ćatić i Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona tvrde da nisu uopće znali da će se to desiti.
Ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda demantovao ministra sigurnosti Selmu Cikotića da je Vijeće ministara odlučilo da budu smješteni na Bradini.