Komentar za Klix.ba
283

Čampara: Pritisci na pravosuđe su nedopustivi, Radončić je uradio dobre stvari

Klix.ba
Foto: H. M./Klix.ba
Foto: H. M./Klix.ba
Ministar unutrašnjih poslova FBiH Aljoša Čampara prokomentarisao je pritiske na Tužilaštvo BiH povodom afere "Respiratori" i današnju ostavku ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića.

Čampara na početku ističe da će o slučaju pritisaka na pravosuđe govoriti sa stanovištva pravnika, a povodom napada na glavnu tužiteljicu Gordanu Tadić. Najoštrije kritike i optužbe su stigle iz tabora SDA nakon hapšenja premijera Fadila Novalića.

"Za mene su nedopustivi bilo kakvi pritisci na rad pravosudnih organa. Smatram da Bosna i Hercegovina, u skladu s preporukama Evropske unije, mora uložiti dodatne napore kako bi upotpunila ustavni i zakonski okvir te ojačala nezavisnost pravosuđa. U demokratskoj zemlji koja teži jačanju nezavisnosti pravosudnih institucija nedopustive su bilo kakve prijetnje i pritisci na sudije, tužitelje i predstavnike policijskih organa", kazao je Čampara.

On ističe da se istovremeno pravosuđe mora distancirati od političkog utjecaja i podjednako tretirati sve počinitelje krivičnih djela jer je kriminalac kriminalac, bez obzira na to iz koje stranke dolazi.

"Dakle, uzaludno je političko zalaganje za nezavisnost pravosuđa ukoliko se samo pravosuđe ne želi distancirati od političkih diktata. Što se tiče korupcije, Evropska komisija je u Mišljenju o zahtjevu BiH za članstvo EU upozorila da su pravomoćne osuđujuće presude u predmetima korupcije na visokom nivou vrlo rijetke. Nažalost, mislim da se u BiH niko nije uvjerio da je pravosuđe demonstriralo bilo kakav napredak u ostvarivanju rezultata proaktivnih istraga, potvrđenih optužnica, krivičnih progona i pravosnažnih osuđujućih presuda u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, uključujući i one na visokom nivou", dodao je.

Ostavku Radončića na funkciju državnog ministra sigurnosti je prokomentarisao riječima da je lider SBB-a već izvjesno vrijeme izražavao nezadovoljstvo načinom rada Vijeća ministara BiH, posebno u dijelu koji se odnosi na rješavanje pitanja migrantske krize, odnosno jednog od najvećih sigurnosnih izazova s kojim se BiH suočava.

"To je lična odluka ministra Radončića koju moramo poštivati. Mislim da je dosta dobrih stvari uradio za vrijeme pandemije koronavirusa i da je bio jedan od aktivnijih državnih ministara", izjavio je Čampara.

On je iskoristio priliku da izrazi žaljenje što je Vijeće ministara BiH, zbog političkih opstrukcija, u ovom mandatu postalo organ koji nema kapacitet odgovoriti na potrebe građana BiH.

"O radu državne vlade dovoljno govori mali broj usvojenih prijedloga zakona, ali i nemogućnost rješavanja krupnih kadrovski problema. Kao primjer navest ću to da mi i danas u ključnim državnim agencijama na pozicijama direktora u tehničkom mandatu imamo osobe s poništenim diplomama visokoškolskih ustanova, odnosno sa srednjom školom", zaključio je Čampara.