"Državna pomoć državi"
0

CCI: Država bi trebala uplaćivati više novca preduzećima koja dobro posluju

S. Š.
Foto: I. L./Klix.ba
Foto: I. L./Klix.ba
Centar civilnih inicijativa (CCI) je predstavio Analizu "Državna pomoć državi - svrsishodnost državne pomoći javnim preduzećima u BiH" za 2019. godinu.

Državna pomoć javnim ustanovama, prema posljednjem izvještaju Vijeća za državnu pomoć BiH za 2019. godinu, iznosi preko 432 miliona KM čime je evidentirano povećanje.

Samo davanje državne pomoći ima jasne smjernice i upute, a sve države su odgovorne da grade ekonomski sistem koji je u interesu svih građana i građanki.

Saradnik CCI-ja na analizi koja je predstavljena, Aleksandar Draganić, kaže da je jako teško utvrditi državnu pomoć koja se dijeli javnim preduzećima, non postoje činjenice koje ukazuju na sve anomalije.

Konkretno, dao je primjer javnih preduzeća za željeznički saobraćaj.

"Analizom smo vidjeli da se radi o desetinama miliona maraka čime je ekonomska opravdanost oba preduzeća upitna. Imaju ogroman broj zaposlenih i govori se godinama o potreba restruktuiranja istih, ali ta restruktuiranja se slabo kreću", kaže Draganić.

Pojašnjava kako se ogromna sredstva doznačavaju, na primjer, u 2020. godini doznačeno je 25 miliona KM za Željeznice Republike Srpske, koje pritom posluju gubitkom.

Aleksandar Draganić (Foto: I. L./Klix.ba)
Aleksandar Draganić (Foto: I. L./Klix.ba)

"Od toga se čak dvije trećine sredstava izdvaja za plate zaposlenih, a uposleno je oko 2.000 radnika, što je ogroman iznos", dodaje on.

Problem leži u tome što, prema njegovim riječima, država odobrava novac onim javnim preduzećima koji neodgovorno povećavaju broj zaposlenih. Isti slučaj je sa Poštama RS.

"Država pomoć odobrava javnim preduzećima koji nedgovorno i stalno povećavaju broj zaposlenih. Pošte RS, koje su imali u zadnjih par godina povećanje broja zaposlenih od 200 radnika, bili su u zoni gubitka istih tih godina ali svake godine od ministartsva saobraćaja soznačavaju veliki iznos novčanih sredstava", objašnjava Draganić.

Ne postoje kriteriji ko i po kojim osnovama je u prilici da dobije određenu pomoć. Draganić upućuje na preduzeća, poput Unis Ginex iz Goražda, koji su primili 600.000 KM na ime zapošljavanja radnika a ostvaruju izvanredne rezultate.

Emina Ćatić (Foto: I. L./Klix.ba)
Emina Ćatić (Foto: I. L./Klix.ba)

Emina Ćatić, projektantica na analizi CCI-ja predstavila je na konferenciji za medije preporuke kako bi se, u narednom periodu, što bolje raspoređivala novčana sredstva od države.

"Neophondo je ojačati institucijalni okvir za kontrolu državne pomoći, od funckionisanja samog vijeća i načina rada do bolje i efikasnije koordinacije drugih tijela", kaže Ćatić.

Ujedno, podvlači da je potrebno uložiti veći napor u identifikaciju sredstava koja se dijele iz državnog budžeta.