Širenje nepovjerenja
35

Čega se plaše pojedini političari u BiH: Sinhronizovani napadi funkcionera na OSA-u

Piše: Ervin Mušinović
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Javnost u BiH posljednjih dana svjedoči sve žešćim napadima političara na Obavještajno-sigurnosnu agenciju (OSA) BiH. U tome prednjače funkcioneri iz reda SNSD-a, ali i HDZ-a, koji prema svim procjenama imaju zajedničke interese kada je riječ o radu OSA-e.

OSA je navukla gnjev političara, prije svega iz entiteta Republika Srpska, onog dana kada je otkriveno da je predsjedavajući Zajedničke komisije oba doma Parlamentarne skupštine BiH za nadzor nad OSA-om Nikola Špirić uputio OSA-i lažne zaključke koje članovi parlamentarne komisije nikada nisu usvojili.

Ubrzo nakon toga Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je zaključak kojim je zatraženo od Komisije za nadzor nad OSA-om da privremeno suspenduje Špirića.

Prema svim procjenama, ovaj zaključak nikada neće biti realizovan s obzirom na to da je nakon jučerašnjeg sastanka predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića jasno poručeno kako nema ništa od smjene Špirića.

Naime, odluke u parlamentarnim komisijama donese se na principu etničkog glasanja tako da je Špirića nemoguće smijeniti ukoliko bar jedan od parlamentaraca iz reda bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog naroda ne glasa za to. Ruke bošnjačkih i srpskih delegata nisu sporne s obzirom na to da u komisiji sjede parlamentarci iz reda SDA, Nezavisnog bloka, DF-a, SDP-a BiH i Saveza za promjene.

Nakon jučerašnje konferencije Dodika i Čovića evidentno je da će HDZ-ovi parlamentarci blokirati smjenu Špirića jer HDZ u Zajedničkoj komisiji za nadzor nad OSA-om ima Barišu Čolaka, Predraga Kožula i Ljilju Zovko.

Reakcije koje su uslijedile iz RS-a nakon pokretanja inicijative za smjenu Špirića pokazuju ozbiljnost cjelokupne situacije. Predsjednik SNSD-a jasno je označio OSA-u kao "neprijateljsku organizaciju koja radi na štetu srpskog i hrvatskog naroda" uprkos tome što je OSA jedna je od najorganizovanijih i najprofesionalnijih agencija za provedbu zakona u našoj zemlji.

Slične izjave dao je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović koji je optužio OSA-u za vođenje paralelnih sistema, ističući da oni ne mogu pratiti i prisluškivati člana Predsjedništva BiH po potrebi i zadatku.

Posebno zabrinjavajuće su tendencije političara iz SNSD-a da izazovu nepovjerenje građana BiH prema radu OSA-e, kao i da utječu na dobre odnose koje OSA ima s obavještajnim službama susjedne Srbije (BIA) i Hrvatske (SOA).

Predsjednik RS-a posljednjih dana neargumentovano izjavljuje da OSA prisluškuje državni vrh Srbije, a vjerovatno i Hrvatske, što predstavlja direktni udar na rad OSA-e.

Hrvatska SOA: Njegujemo odnose s OSA-om

Ovim povodom kontaktirali smo Sigurnosno-obavještajnu agenciju (SOA) Republike Hrvatske iz koje su nam kazali da SOA, iz zakonskih i sigurnosnih razloga, ne iznosi podatke iz međunarodne sigurnosno-obavještajne saradnje, niti komentira sigurnosno-obavještajna postupanja iz svoje nadležnosti.

"Ipak, možemo vas izvijestiti da je međunarodna sigurnosno-obavještajna saradnja između susjednih država iznimno bitna u odgovoru na zajedničke sigurnosne izazove i prijetnje te je SOA vrlo aktivna u razvijanju takve saradnje, o čemu smo pisali u našim javnim izvještajima", rekli su nam iz SOA-e.

Kako kažu, u saradnji sa službama hrvatskog jugoistočnog susjedstva, SOA djeluje u interesu zaštite hrvatske nacionalne sigurnosti, jačanju sigurnosti u jugoistočnoj Evropi te promicanju zajedničke sigurnosti NATO-a i EU, kojih je Republika Hrvatska članica.

Iz SOA-e su nas uputili i na jučerašnju izjavu direktora SOA-e Daniela Markića, a koja se tiče saradnje sa službama iz BiH.

"BiH nam je prvi susjed i važan partner. Nama je stalo da tamo sigurnosna situacija bude dobra. Njegujemo odnose s njima i pomažemo im u radu isto kao i oni nama. Ne bih ništa posebno naglasio. Prošle sedmice bila je zajednička sjednica vlada i sve je tamo rečeno", kazao je Markić.

Pokušali smo stupiti u kontakt s Bezbjednosno-informativnom agencijom (BIA) Republike Srbije, ali do zaključenja teksta nismo dobili njihov odgovor u vezi s odnosima BIA-e i OSA-e.

Ipak, čini se da je srbijanska BIA itekako zadovoljna saradnjom s OSA-om s obzirom na to da je 27. marta ove godine direktor BIA-e Aleksandar Đorđević uputio zahvalnicu direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću.

"Želim još jednom da vam se zahvalim na kolegijalnosti i profesionalnosti pripadnika OSA-e tokom asistencije koju su pružali pripadnicima BIA-e koji su bili angažovani na osiguravanju premijera Republike Srbije tokom njegovog nedavnog boravka u Sarajevu. Uvjeren sam da će se saradnja BIA-e i OSA-e nastaviti razvijati u ime interesa naših država, mira i sigurnosti na Balkanu", piše u zahvalnici.

Inače, direktor OSA-e dobio je zahvalnicu nekoliko mjeseci nakon što su funkcioneri iz RS-a pokušali optužiti OSA-u za nezakonito prisluškivanje srbijanskih funkcionera. Riječ je o aferi "Ušće" za koju se na kraju ispostavilo da je izmišljena, odnosno da OSA nije vršila mjere kontrole nad političarima iz susjedne Srbije.

Dodik nije jedini političar koji se ovih dana obrušio na OSA-u s obzirom na to da je njegov stranački kolega i član Komisije za nadzor nad OSA-om Sredoje Nović također izjavio da pojedini političari dobijaju transkripte prisluškivanih razgovora zvaničnika u BiH. Još uvijek nije poznato odakle Noviću ove informacije i na čemu temelji izrečene tvrdnje.

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i član Zajedničke komisije za nadzor nad OSA-om Sadik Ahmetović kazao nam je da su napadi na OSA-u smišljeni i dobro organizovani od različitih politika.

"OSA je toliko važna za BiH da ovo pitanje ne treba politizirati na bilo koji način. Na prošloj sjednici Parlamenta BiH radilo se o čistoj politizaciji jer zaključak koji je predložio SDS je bio potpuno suprotan Poslovniku o radu Zastupničkog doma PSBiH", rekao nam je Ahmetović.

Dodikov i Čovićev pokušaj destabilizacije OSA-e

On je podsjetio da je predlagao da se izjašnjavanje odgodi i da se o svemu parlamentarci izjasne na narednoj sjednici s jasnim stavom Komisije za nadzor nad OSA-om, a vezan za sporne zaključke koje je Špirić poslao direktoru OSA-e.

"Tražio sam uvid u zapisnike i da na narednoj sjednici na bazi zapisnika s prethodnih sjednica utvrdimo zloupotrebe. Ukoliko se potvrdi da su oni suprotni zaključcima iz zapisnika i komisija potvrdi da se radi o zloupotrebi, predsjedavajući komisije mora biti smijenjen jer poslovnik ne poznaje nikakvu suspenziju", rekao je Ahmetović.

Istakao je da se ovih dana ponovo u javnosti javljaju informacije koje se smišljeno plasiraju. Riječ je o tvrdnjama da se prisluškuju građani susjednih država.

"Problem je u tome što to govore članovi komisije i da imaju iste informacije, a da o tome nisu govorili na sjednici komisije. Ponavljam da je na bazi uvida u dokumentaciju komisija utvrdila da nije bilo prisluškivanja građana Srbije i jednoglasno je donesen zaključak da je OSA u predmetu 'Ušće' sve radila u skladu sa zakonom", kazao je Ahmetović.

On je kazao da jučerašnji sastanak Dodika i Čovića potvrđuje da je bio upravu kada je na posljednjoj sjednici Zastupničkog doma PSBiH tražio odgađanje glasanja i da na zatvorenoj sjednici raspravlja o tome na bazi činjenica i prethodnog stava Komisije za nadzor nad OSA-om.

"Ukoliko na komisiji HDZ bude na strani Nikole Špirića, Komisija ne može suspendovati Špirića jer za takvu odluku je potreban i glas Hrvata. Ja ću na komisiji predložiti rješenje koje će zaštititi integritet OSA-e i njenu vrlo važnu poziciju u sigurnosnom sistemu BiH", rekao je Ahmetović.

Zaključio je da ovu vrlo važnu agenciju nema niko pravo prisvajati sebi lično niti koristiti u političke svrhe i obračune.

"Niko nema pravo zbog svojih antidržavnih interesa urušavati OSA-u. OSA je državna agencija i Nezavisni blok će učiniti sve da zaštitimo Agenciju od pokušaja destabilizacije", kazao je Ahmetović.

Podsjećamo, OSA je jedna od rijetkih državnih institucija u kojoj se odluke ne donose po etničkom principu. Riječ je o agenciji u kojoj su precizno raspoređene nadležnosti direktora, zamjenika direktora i glavnog inspektora bez obzira na to kojoj etničkoj grupi oni pripadali.