Uzalud veselje
432

Čemu se veseli Dodik: Džaba kačket i koktelčić, još je pod Trumpovim sankcijama, a izvjesno će i ostati

Piše: Mersad Gušić
Dodik je na duplim američkim sankcijama (Foto: A. L./Klix.ba)
Dodik je na duplim američkim sankcijama (Foto: A. L./Klix.ba)
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovo je prevazišao sam sebe u nedosljednosti - ovaj put, organizovanjem koktel prijema u Banjoj Luci povodom pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Predsjednička palata u Banjoj Luci bila je prepuna zvaničnika RS-a, dok su okupljeni građani izvan palate sa zastavama Srbije i entiteta RS slavljenički pozdravljali "povratak prijatelja". U trenutku euforije, Dodik je čak uskočio među građane, uzeo poznatu "Make America Great Again" kapu i sav ushićen rekao: "Ovo je i naša pobjeda!"

Nakon toga, valjda u činu potpune euforije, Dodik je "vratio" zastavu SAD-a u palatu predsjednika RS-a.

Međutim, koliko god se Dodik veselio ovom momentu, postoji i ona neugodna činjenica koju kao da zanemaruje: Trumpove sankcije protiv njega su još uvijek na snazi, i vrlo je vjerovatno da će ostati do daljnjeg. Dodik, naravno, računa na sličan tretman koji je, prema njegovim riječima, imao tokom Trumpovog prošlog mandata - a to je makar tolerancija sa strane Washingtona prema njegovim političkim potezima u BiH. Ali, američke sankcije su realnost, a Dodikova proslava djeluje kao očajnički pokušaj da se pozicionira na "pravu stranu" prije nego Trump zaista kroči u Bijelu kuću.

Trumpove sankcije: kada i zašto

Za Dodika, američke sankcije nisu novost. Trumpova administracija ih je uvela još 2017. godine, kao odgovor na Dodikovu dugotrajnu politiku podrivanja integriteta Bosne i Hercegovine te kontinuirano pozivanje na secesiju RS-a. Ovo mu je onemogućilo pristup američkom finansijskom sistemu i stavilo ga pod zabranu putovanja u SAD. Dodik je tada ogorčeno izjavio kako je to "licemjerstvo" i "tekovine prošlog (Obaminog) predsjedavanja" od strane Amerike, ali uprkos retorici o "nepravdi", sankcije su ostale - i čini se da su dio stalnog naslijeđa američke vanjske politike prema njemu, budući da su za vrijeme Bidenovog mandata još i proširene.

Kada su te sankcije postale aktivne, Dodik je pokušao minimalizirati njihov utjecaj na svoje političke ambicije. No, taj pritisak je dodatno pojačan tokom godina, jer su mu se pridružile i sankcije iz Evropske unije. Zanimljivo, upravo u tim momentima Dodik je počeo otvorenije iskazivati svoje simpatije prema Trumpu, jasno dajući do znanja da očekuje da će dolazak "prijatelja" u Washington promijeniti njegovu poziciju.

Dodikova očekivanja - realnost ili iluzija?

Dodik vjeruje da će mu Trumpova pobjeda omogućiti da nađe način kako da se "probije" u strukture nove administracije i preokrene američki stav prema Republici Srpskoj. Na koktelu, u vidno dobrom raspoloženju, Dodik je izrazio uvjerenje kako će RS "sada imati više šansi da dopre do centara moći u SAD-u". S druge strane, iskustvo pokazuje kako je američka politika prema BiH bila dosljedna, bez obzira na to ko je bio na čelu države.

Iako je Trump tokom prošlog mandata bio manje aktivan na Balkanu u poređenju s prethodnim administracijama, zvanična politika SAD-a prema Dodiku i drugim liderima u RS-u nije se promijenila u suštinskim pitanjima. Trumpova administracija je nastojala zadržati stabilnost u regiji, a sankcije su ostale na snazi cijelo vrijeme, kao mjera protiv destabilizirajućih poteza. Dakle, Dodikova očekivanja da će Trumpova pobjeda preokrenuti tokove u Washingtonu, posebno po pitanju sankcija, djeluju prilično nerealno.

Džaba kačket i koktelčić: politika SAD-a prema BiH ostaje čvrsta

Uprkos Dodikovoj radosti, realnost je da su sankcije samo dio šireg američkog pristupa prema Balkanu. SAD imaju jasnu politiku prema BiH i nastavit će podržavati njenu cjelovitost i suverenitet. Bez obzira na to ko je u Bijeloj kući, Washington ne namjerava mijenjati svoj stav prema liderima koji narušavaju mir i stabilnost regije.

Dodikov koktel prijem i nošenje "MAGA" kape mogu djelovati kao simpatična politička predstava za domaću publiku, ali u očima međunarodne zajednice, sve to teško mijenja suštinu. Sankcije nisu slučajno tu, i teško je očekivati da će Trump, ili bilo koji drugi američki predsjednik, podržati političare koji nastoje podijeliti BiH. Čak i uz naklonost novog lidera, ključno je podsjetiti da BiH ostaje važan partner SAD-u, a svaki korak koji bi mogao ugroziti njenu stabilnost vjerovatno će naići na isti odgovor.

Za Dodika, Trumpova pobjeda možda jeste "naša pobjeda“" kako je rekao, ali bez ukidanja sankcija i s nepokolebljivom američkom politikom prema Balkanu, ostaje pitanje: šta zapravo Dodik slavi?