"Centralna izborna komisija BIH, zbog učestalog plasiranja dezinformacija i obmanjivanja javnosti u vezi sa postupkom žrijebanja za dodjelu jednog mandata iz reda srpskog naroda u Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske, radi tačnog i potpunog informisanja javnosti ističe da je članom 9.12g Izbornog zakona BiH propisano da se izborni materijal i rezultati glasanja iz Narodne skupštine Republike Srpske dostavljaju Centralnoj izbornoj komisiji BiH na potvrđivanje i konačnu raspodjelu mandata. Ukoliko budu dobijeni identični količnici (isti broj glasova) mandat se dodjeljuje žrijebom, što je konkretno bio slučaj.
Proces žrijebanja, koji je održan jučer, 01.07.2024. godine u prostorijama Centralne izborne komisije BiH, je zakonit, te je bio javan, transparentan i dostupan svim posjetiteljima. Svi prisutni imali su priliku prigovoriti procesu i izraziti nezadovoljstvo u bilo kojem trenutku. Primjedbi na ovaj proces nije bilo, a mnogi mediji su detaljno izvještavali o cijelom procesu žrijebanja", navode iz CIK-a.
Nakon što je žrijebanje završeno, brojni političari iz RS-a, mahom članovi SNSD-a, kritikovali su CIK zbog ovog žrijebanja. Sanja Vulić, članica Predstavničkog doma PS BiH, otvoreno je napala članicu CIK-a Vanju Bjelicu-Prutinu, rekavši kako "ne zna kako će prohodati Banja Lukom". CIK je ovo osudio.
"S tim u vezi tvrdimo da su optužbe protiv članice gđe. Bjelica-Prutine apsolutno neutemeljene i plasirane isključivo sa ciljem narušavanja njenog osobnog integriteta i sigurnosti, što je cijenimo nedopustivo kada je u pitanju bilo koji član Centralne izborne komisije BiH.
Kako je propisano članom 16.17a Izbornog zakona BiH, političkim subjektima je zabranjeno da putem medija iznose lažne informacije koje bi mogle ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformisati birače. U slučaju kršenja ove odredbe Centralna izborna komisija BiH će kao nadležni organ, pokrenuti i provesti postupak utvrđivanja odgovornosti i izricanja sankcija.
Pozivamo političke subjekte da se suzdrže od plasiranja dezinformacija koje mogu dovesti do podrivanja povjerenja javnosti u cjelokupan izborni proces u BiH i kasnije utjecati na integritet ove državne institucije za provedbu izbora.
Na kraju, sve nezadovoljne odlukama Centralne izborne komisije BiH pozivamo da zaštitu izbornog prava potraže podnošenjem žalbi Apelacijskom odjelu Suda BiH, a ne kroz iznošenje lažnih informacija", rekli su iz CIK-a.