CIK dao zeleno svjetlo za sve buduće državne ministre, među njima i kontroverzni Mlađen Božović
Na ovaj način zatvoren je krug pa je nakon provjere kandidata koje je predložio HDZ i SNSD sada okončana procedura provjere i kandidata SDA, SBB-a DF-a i DNS-a.
Sada postoje realne šanse da novi saziv Vijeća ministara bude imenovan već 23. decembra.
Međutim, ono što je zanimljivo je prijedlog Mlađena Božovića za novog ministra za ljudska prava i izbjeglice. Naime, DNS je prvobitno predložio Draška Aćimovića za ministra, ali je nakon unutarstranačkog neslaganja došlo do promjene te je predsjedavajući Zoran Tegeltija izabrao drugu opciju za ministasku poziciju, a to je Mlađen Božović, kojeg je predložio Nenad Nešić, zastupnik DNS-a u Zastupničkom domu Parlamenta BiH.
Božović je poznat jer je nakon višegodišnje borbe prvostepeno izgubio spor na Sudu BiH nakon što ga je za mobing tužila Irina Lovrić. Božović je tada obavljao funkciju direktora Fonda za povratak, a nakon što je Lovrić prijavila 2009. godine za korupciju u toj ustanovi, Božović je prema optužnici nad njom vršio mobing, a zabilježen je i fizički napad na Irinu. Božović je u to vrijeme bio kadar SNSD-a, a umjesto smjene Vijeće ministara BiH ga je "nagradilo" novim mandatom.
Nakon toga tužitelj Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, podigao je optužnicu 2015. godine protiv Mlađena Božovića.
On je bio optužen da je svojim odlukama, onemogućio provođenje tenderske procedure u skladu sa zakonom, pa je donošenjem odluka i izmjenom tenderske dokumentacije, zaključio nabavku sa jednim poduzećem iz Banja Luke, čime je omogućio pribavljanje nezakonite imovinske koristi u iznosu od 122.100 KM, te oštetio druga poduzeća koja su se prijavila na tender onemogućivši im pravo učešća u postupku javnih nabavki.
Božović se teretio da je svjesnim kršenjem zakona i propuštanjem dužnog nadzora očigledno nesavjesno postupio u vršenju dužnosti u postupku javnih nabavki i na taj način teže povrijedio prava drugih a prilikom čega je nastupila imovinska šteta koja prelazi iznos od 10.000 KM, čime je počinio kazneno djelo nesavjestan rad u službi. Međutim ove optužbe su okončane tako što je obustavljena istraga protiv Božovića.