Cikotić, koji je juče boravio na području Bihaća, a danas na području Velike Kladuše, gdje je o eskalaciji migrantske krize razgovarao sa kantonalnim i lokalnim zvaničnicima, te obišao kamp u selu Lipa i kamp "Miral", istakao je da mu je nakon ove posjete jasnija situacija na području Unsko-sanskog kantona.
"Dogovorili smo određene mehanizme i konkretniju i efikasniju saradnju lokalnih i kantonalnih vlasti sa institucijama BiH kako bi građani osjetili veći stepen bezbjednosti", rekao je Cikotić.
On je napomenuo da je cilj da se u budućnosti migrantskom krizom upravlja sa nivoa BiH i da se tako rasterete kantonalne vlasti, te istakao da "nema mađioničarski štapić" i da će se rezultati budućih aktivnosti na prevenciji migrantske krize osjetiti za izvjesno vrijeme.
Cikotić je naveo da plan upravljanja migrantskom krizom u BiH sadrži sedam prioriteta, 21 mjeru i 116 aktivnosti, te naglasio da se migrantska kriza ne može odmah riješiti.
"Nastojaćemo da iz domaćih i međunarodnih fondova povećamo ukupan iznos budžetskih sredstava za ove aktivnosti, probaćemo da popravimo koordinaciju između policijskih agencija u BiH koje nedovoljno sarađuju, kako bi se teret migrantske krize rješavao na teritoriji cijele BiH. Uvešćemo i sistem kontrole svih institucija koje su odgovorne za ovo pitanje da bi se sankcionisao nerad i neodgovornost", istakao je Cikotić.
On je dodao da će se periodično vršiti ažuriranje ovog plana kako bi se pratio intenzitet i stepen realizovanih aktivnosti.
"Imamo obećanje EU da će podržati opremanje i obuku institucija BiH koje su zadužene za kontrolu granice, tako da očekujemo pomoć sa te strane. Međutim, smatram da i mi sami imamo još mnogo kapaciteta koje možemo iskoristiti", kaže Cikotić.