BiH
22

Članice Kola srpskih sestara u Tuzli ofarbale 1.500 jaja: Bez Hristova vaskrsenja naša vjera bi bila uzaludna

Piše: A. K.
(Foto: Darko Zabuš/Klix.ba)
Kolo srpskih sestara "Kosovka djevojka" u Tuzli djeluje već više od 100 godina. Vrijedne ruke članica ovog udruženja i pred ovogodišnji Vaskrs na tradicionalan način pripremile su 1.500 vaskršnjih jaja.

Ona će biti dijeljena na različitim manifestacijama u povodu ovog velikog pravoslavnog blagdana.

Jaja su pripremale po tradicionalnoj recepturi, odnosno kuhale su ih u vodi s varzilom u koju su dosipale sol i sirće, a kako ne bi pucala, ali i kako se boja ne bi brisala.

Pri samom ulasku u prostoriju uz Saborni hram Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli u poslu zatičemo vrijedne članice udruženja.

Jedna od njih je i Sanja Hajdukov, kojoj su se u ovom poslu pridružili i članovi uže porodice, odnosno dvije kćerke, sin i suprug.

Crvena boja u skladu s tradicijom i vjerovanjem

"Jaja smo farbale u crvenu boju, u skladu s našom tradicijom i u skladu s našim vjerovanjem da je Hrist vaskrsnuo treći dan po pismu. U to ime, kroz crvena šarena jaja, mi slavimo Hristovo vaskrsenje, bez kojeg bi naša vjera bila uzaludna i bez koje bi svo naše životno iščekivanje bilo uzaludno", kazala nam je Hajdukov.

Nastavlja da Hristovo vaskrsenje predstavlja pobjedu života nad smrću.

"U tom smislu mi se trudimo da sa što više jaja obradujemo naše sugrađane, bez obzira na vjeroispovjest. Jaja, nakon što budu osveštena, tradicionalno na Vaskrs dijelimo svima onima koji budu dolazili u crkvu, posjećivali naš hram ili vladičin dvor", ističe Hajdukov.

Također, jaja će biti podjeljena i na nekoliko maifestacija koje će biti upriličene u povodu ovog velikog pravoslavnog blagdana, ali i štićenicima tuzlanskog Doma penzionera i Doma za djecu bez roditeljskog staranja.

Pridružuju im se i muškarci

Već nekoliko godina članicama ovog udruženja u farbanju jaja pridružuju se i muškarci.

"Mi se već nekoliko godina skupimo te pomažemo članicama udruženja. Značajno je da održavamo jednu ovakvu tradiciju i običaj, koji je poseban u Bosni i Hercegovini. S druge strane, drago mi je što nam se pridružuju i mladi, koji će sigurno nastaviti sa tradicijom", kaže nam Đorđe Matić koji je svoje slobodno vrijeme odlučio iskoristiti u farbanju vaskršnjih jaja.

Jedna od mlađih članica Kola srpskih sestara "Kosovka djevojka" u Tuzli je i Irina Hajdukov. Posebno je raduje činjenica da se tradicionalno farbanje vaskršnjih jaja odvija pod okriljem pravoslavne crkve.

"Posebno me raduje što se svi skupa uključimo u bojanja jaja, a koja na kraju, između ostalog, podjelimo i sa ostalim vjernicima koji dođu u crkvu da se mole", ističe Irina, koja se tokom našeg razgovora osvrnula i na pripreme pred Vaskrs koje se odvijaju u domu porodice Hajdukov.

"Pripreme pred Vaskrs traju nekoliko dana. Prije svega, imamo nekoliko maminih tehnika šaranja jaja koje tradicionalno primjenjujemo. Tom prilikom dobijemo unikatna jaja koja podjelimo sa prijateljima koji nam dođu na ovaj blagdan. Nakon toga slijedi priprema jela, ali i kolača koje također podjelimo sa porodicom i prijateljima. Generalno, dođe nam puno gostiju, međutim, ove godine taj broj će biti nešto manji s obzirom da nam se blagdan podudario sa Međunarodnim praznikom rada", nastavlja Irina.

Na kraju, kažimo i to da je prvo Kolo srpskih sestara osnovano 1902. godine u Beogradu, a potom i u Tuzli. Od tada je dio kulturne baštine ovog grada.