Čović i Dodik su ponovo cementirali savezništvo, a Trojka se "herojskim" potezom dovela pred zid
Radmanović i Nešić su smijenjeni sa 26 glasova parlamentaraca iz SDP-a, NiP-a, NS, SDA, DF-a, NES-a, BHI-KF, SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red.
I ovaj put Dragan Čović odnosno njegov HDZ je potvrdio čvrsto savezništvo sa SNSD-om Milorada Dodika, pa čak i pri smjeni ministra sigurnosti koji se nalazi u pritvoru već mjesec dana. Iako je bilo jasno da će Nešić biti smijenjen, i sa glasovima HDZ-a i bez njih, Čovićevi ministri nisu bili "za".
Ali, to više ni ne treba čuditi ako se zna da HDZ-ovci i SNSD-ovci nisu željeli smijeniti ni zamjenika direktora SIPA-e Zorana Galića, inače bliskog HDZ-u, koji je pobjegao iz države kada je saznao da će biti uhapšen zbog organizovanog kriminala.
U Predstavničkom domu Parlamenta BiH situacija je sljedeća - SDA ima 8 zastupnika, SNSD 6, SDP 5, HDZ 4, NiP 3, DF 3, Naša stranka 2, SDS 2, PDP 2, NES 2 i po jednog Za pravdu i red i naprijed, DEMOS, Ujedinjena Srpska i BHI-KF.
Dakle, ovdje je jasno da Trojka uz nove partnere ima potreban broj ruku, dovoljan za i opću i entitetsku većinu pri glasanju, što su i demonstrirali jučer.
No, situacija u Domu naroda Parlamenta BiH ne ide u njihovu korist s obzirom da SNSD ima tri delegata u Klubu Srba i da može blokirati svaku narednu sjednicu na veoma jednostavan način - nedolaskom, čime neće biti kvoruma za održavanje sjednice.
Sada je pitanje na šta se oslanja prvenstveno Trojka koja je odlučila deložirati SNSD iz većine. Koji im je plan i da li je moguća nova većina, u oba doma parlamenta i eventualna rekonstrukcija Vijeća ministara BiH?
Iako se često govori da je Trojka prije dvije godina mogla napraviti vlast bez SNSD-a, što je tačno, činjenica je da bi se doveli u identičnu situaciju današnjoj - ne bi imali glavni ključ u Domu naroda PSBiH. To bi značilo da vlast ne bi profunkcionisala nakon općih izbora 2022. godine.
Prema svemu sudeći - nije, zasigurno ne u Domu naroda.
To znači da ulazimo u novu, možda veoma duboku političku krizu potencijalnom blokadom rada gornjeg doma parlamenta što znači i zastoj na evropskom putu i onemogućavanje novih reformskih zakona. I pitanje je koliko će potrajati ukoliko se to zaista dogodi, a niko adekvatno ne reaguje.