Zagrljaj iz Brisela
264

Čović se sastao s Junckerom: Izborni zakon mora osigurati legitimno predstavljanje tri naroda

Klix.ba
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović sastao se u Briselu s predsjednikom Evropske komisije Jean Claudeom Junckerom, a saopćeno je da je centralna tema sastanka bila nužna izmjena Izbornog zakona.

Predsjedništvo BiH saopćilo je da centralna tema bila nužna izmjena Izbornog zakona, posebno kada je riječ o načinu izbora članova Predsjedništva BiH i delegata u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH.

"Izbor mora u potpunosti uvažavati ustavno načelo konstitutivnosti i legitimnog predstavljanja, kako je izričito navedeno u stavu 47. obrazloženja odluke o dopustivosti i meritumu Ustavnog suda BiH U 23/14, a to je 'da se prema općem načelu demokratije pravo na demokratsko odlučivanje ostvaruje legitimnim političkim predstavljanjem koje mora biti zasnovano na demokratskom izboru onih koje predstavlja i čije interese zastupa. U tom smislu veza između onih koje predstavlja i njihovih političkih predstavnika na svim administrativno-političkim nivoima je ta koja omogućava legitimitet predstavnicima zajednice. Dakle, samo legitimitet predstavljanja stvara osnov za stvarno učestvovanje i odlučivanje'", navodi se u saopćenju.

Čović je istakao da iz navedenog jasno proizlazi kako izmjene Izbornog zakona moraju osigurati legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda u skladu s presudom Ustavnog suda BiH, što se jasno odnosi i na izbor članova Predsjedništva BiH i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, za koji je u predmetnoj odluci Ustavnog suda također jasno rečeno da služi predstavljanju naroda, a ne kantona.

"Bez ovih rješenja neće se moći organizovati legalni i legitimni izbori u oktobru 2018. godine, te implementirati izborni rezultati", stoji u saopćenju.

Istakli su da su se sagovornici složili da su to obaveze koje, bez obzira na veličinu izazova, nije moguće zaobići, jer je predstavnička funkcija Predsjedništva BiH i domova naroda u odnosu na tri konstitutivna naroda neosporiva.

"Otuda proizlazi i nužnost da se pitanje izbora u navedena tijela provede u skladu sa Daytonskim ustavom i sporazumom, odnosno relevantnim odredbama Ustavnog suda BiH i odlukama Evropskog suda za ljudska prava. Juncker je pokazao izuzetno veliko zanimanje i razumijevanje problematike reforme Izbornog zakona u BiH, te je još jednom istaknuo punu podršku Evropske komisije naporima koji se ulažu u tom pravcu. Zajednička je ocjena kako je načelo vladavine prava za EU strateški prioritetno, što znači i da svi ustavi, zakoni i drugi propisi koji se donose trebaju biti usklađeni s ustavom i njegovim osnovnim načelima", navodi se u saopćenju.

Ocijenjeno je kako su naredne dvije sedmice ključne za provedbu odluke Ustavnog suda BiH U 23/14 koja se, uz Dom naroda PFBiH, implicitno referira i na izbor članova Predsjedništva, koji mora biti omogućen na legitiman i ustavan način.

"U tom smislu dogovoren je niz sastanaka s međunarodnim pravnim ekspertima i dužnosnicima međunarodne zajednice, na kojima će se definitivno pronaći odgovarajuće rješenje. Na kraju susreta, najavljena je posjeta g. Junckera BiH za 28. februar ove godine, kada je planirana i ceremonija predaje Upitnika, kojom će se obilježiti uspješan završetak jedne od ključnih faza u procesu pristupanja EU, što BiH otvara vrata za skoro stjecanje kandidacionog statusa", zaključeno je u saopćenju.