Anketa
0

Da li biste radije primili rusku ili kinesku vakcinu?

R. D.
Sputnik V ili Sinopharm
Sputnik V ili Sinopharm
U užarenoj diskusiji koja se zadnjih dana odvija na relaciji Vlada Kantona Sarajevo - Vlada Federacije BiH krije se i dilema oko preferencija vakcina ruskog i kineskog proizvođača.

Vlada KS i njen premijer Edin Forto uložili su sve na pregovore s Rusima i nabavku vakcine Sputnjik V, a saradnja s entitetskom vladom "pukla" je nakon što je Zavod za javno zdravstvo FBiH obavijestio Vladu KS "da je na terenu velika zainteresovanost građana za vakcine Pfizer i Sinopharm, a mala za Sputnik V i AstraZenecu".

Iz pisma je ostalo nejasno odakle zdravstvenim vlastima na entitetskom nivou podatak o preferencijama između ruske i kineske vakcine, posebno kad u računicu nije uključen Pfizer, očito najpopularniji u našoj regiji.

U anketi našeg portala možete se opredijeliti za jednu od ove dvije vakcine, koje će očito biti dominantne za proces imunizacije kod nas u narednom periodu.

Vlada KS i dalje insistira na nabavci Sputnika, dok je Vlada Fadila Novalića već potpisala ugovor za nabavku kineskog Sinopharma i to 500 hiljada doza.

Ruska vakcina protiv koronavirusa poznata kao Sputnik V tj. Gam-Kovid-Vak (Гам-КОВИД-Вак) je dvokomponentna, dvodozna adenovirusna vektorska rekombinirana vakcina. Na ovoj platformi – adenovirusima – zasniva se i vakcina AstraZeneca/Oxford, AstraZeneca-Covishield te Johnson&Johnson/Janssen vakcina.

Sinopharm, kao i druga kineska vakcina Sinovac su inaktivne vakcine. To znači da je virus u njima mrtav. Najsličnije su po tehnologiji dobro poznatim vakcinama protiv gripe kakve proizvodi Sanofi Pasteur ili inaktivnoj vakcini protiv dječije paralize, koja je komponenta Pentaxim vakcine.

Zanimljiva su iskustva onih koji su zaista mogli birati između ove dvije vakcine, tako je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić odabrao kineski Sinopharm.