Saga se nastavlja
37

Da li će biti valjane diplome koje bude potpisivao rektor UNSA Tarik Zaimović?

Piše: B. R.
Tarik Zaimović, rektor UNSA (Foto: I. L./Klix.ba)
Tarik Zaimović, rektor UNSA (Foto: I. L./Klix.ba)
Nastavlja se saga s izborom profesora Tarika Zaimovića za rektora Univerziteta u Sarajevu (UNSA). Sada postoji mogućnost da se ova saga negativno odrazi i na same studente Univerziteta.

Nedugo nakon što je Zaimović u julu ove godine izabran za rektora, u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove (KUIP) su utvrdili da izbor nije bio u skladu s propisima.

Shodno tome, iz Inspekcije i Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo su zatražili od Senata UNSA da poništi izbor rektora. S druge strane, Zaimović uvjerava da ga samo Senat može razriješiti s pozicije rektora.

Međutim, iz kantonalnog Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade su za Klix.ba naglasili da Zaimović nije upisan u sudski registar kao novi rektor UNSA. Ukazali su na to šta bi mogao biti razlog zašto Zaimović nije upisan u sudski registar.

"Pretpostavljamo da je razlog taj što je inspekcijskim nadzorom, pokrenutim na osnovu anonimne prijave iz akademske zajednice, utvrđeno da konkursna procedura i imenovanje profesora Zaimovića nisu provedeni u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju", naveli su.

Pitali smo ih da li to znači da će biti pravno upitni dokumenti, među kojima su diplome, koje Zaimović bude potpisivao.

"Postoji pravna neizvjesnost u vezi sa svim dokumentima, uključujući diplome, koje bi eventualno potpisao rektor, čiji je izbor poništen. Njegovo imenovanje nije pravno potvrđeno upisom u sudski registar Kantonalnog suda u Sarajevu", odgovorili su.

Uloga Ministarstva i Univerziteta

Iz resornog ministarstva su napomenuli da su oni u ovom procesu isključivo drugostepeni organ koji je potvrdio inspekcijski nalaz i odbacio žalbu Univerziteta na inspekcijsko rješenje. Podsjetili su i na posljedice neizvršenja spomenutog rješenja.

"Drugostepena odluka je donesena u skladu s nadležnostima i obavezama Ministarstva u ovakvim postupcima te uz konsultacije s internim i eksternim pravnim stručnjacima. Poništenje izbora profesora Zaimovića za rektora, prema inspekcijskom rješenju, mora se donijeti u roku od 10 dana, a taj rok je istekao prošle sedmice. Neizvršenje rješenja na način i u roku kako je određeno povlači izdavanje prekršajnog naloga od 3.000 KM za sve one koji ga ne provedu", ukazali su.

Negiraju navode da UNSA nema pravnu mogućnost da riješi ovaj problem i da se ova visokoškolska ustanova želi obezglaviti.

"Postoji jasna procedura po ovom pitanju, kojom se izbjegava bilo kakva pravna nesigurnost i bilo kakvo ugrožavanje studenata i njihovih prava. Naime, UNSA ima zakonsku obavezu i pravne opcije da napravi odgovarajuće korake kako bi osigurali zakonitost svih svojih akata, pri čemu su nadležni Senat i pravni organi Univerziteta", istakli su.

Kako su objasnili, Senat ima jasnu proceduru po kojoj mogu izabrati v.d. rektora za period dok se izbor novog rektora ne realizira u skladu sa Zakonom.

"Dakle, postoji mehanizam legalnog djelovanja u ovom međuperiodu, a puna odgovornost u ovom slučaju je na Senatu - da poštuje Zakon, inspekcijske odluke i drugostepenu odluku Ministarstva te da na taj način osiguraju zakonit rad, ne dovedu u pitanje funkcioniranje Univerziteta i prava studenata. Sigurni smo da će kolege iz Senata tako i postupiti, i to u zadanom roku", poručili su.

O navodnim političkim motivima

Iz Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo su negirali i tvrdnje bivšeg menadžmenta Univerziteta da je Ministarstvo iz političkih razloga zabranilo izbor i rad rektora.

"To je u najmanju ruku neistina, da ne upotrijebimo neku drugu težu riječ. Takve stvari insinuira samo jedan bivši zaposlenik Rektorata. Anonimna prijava je došla iz redova akademske zajednice, Inspekcija je donijela rješenje, a sud donosi krajnje odluke. Ministarstvo kao drugostepeni organ nema izvršnu nadležnost da 'zabrani' njegov rad, već takve mjere mogu donijeti pravosudni organi", ponovili su.

Ako pojedinci iz akademske zajednice, kako dodaju, odluče ignorirati pravne odluke, onda svjesno preuzimaju pravnu odgovornost za posljedice. Podsjetili su na to da su kao ministarstvo, kako su istakli, pravovremeno reagirali i dokumentirali nezakonitost.

Osvrnuli su se i na konstataciju bivšeg rektora Rifata Škrijelja da je riječ o nekoj vrsti političkog progona i da on neće dozvoliti miješanje politike u rad Univerziteta.

"Čudno je da bivši rektor, koji je prije nego što je izabran za rektora bio aktivan političar, i to u najmanje dvije stranke, te zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, govori o nekom političkom pritisku na UNSA. Možda se referira na vrijeme i svoje iskustvo kada je bio na političkim pozicijama, pa je nakon toga izabran na čelu UNSA", poručili su.

Ili se Škrijelj, kako su konstatirali, možda brine da bi ponavljanjem procedure u pitanje bila dovedena i nova pozicija direktora jedne institucije, koju mu je dodijelio Zaimović potpisanom odlukom, odmah po njegovoj promociji.

"A koju bi, kako stvari stoje, poništenjem izbora rektora bila stavljena izvan snage. No, to je pitanje za njega i o tome nećemo špekulirati", dodaju.

Na pozivanje bivšeg rektora na univerzitetsku autonomiju, odgovorili su da autonomija ne znači anarhiju.

"Ne postoji institucija nad kojom ne postoji zakon. Univerzitetska autonomija podrazumijeva da Univerzitet bira najboljeg kandidata za rektora od ponuđenih kandidata, ali poštivanjem zakona i Statuta Univerziteta. Dakle, sa stanovišta Inspekcije, kako je Ministarstvo shvatilo i prihvatilo, izbor profesora Zaimovića kao osobe nije problematiziran, već je problematizirana procedura koja je provedena mimo Zakona", ponovili su.

Poručili su da se ne bore protiv Zaimovića kao kandidata za rektora, tj. da Ministarstvo i resorna ministrica Adna Mesihović (ZNG) nemaju svoje kandidate, niti favorite. S druge strane, prema njihovim riječima, postoje centri moći koji vrše ogroman pritisak, favorizirajući pojedince.

"Ministarstvo samo favorizira zakonito izabranog kandidata, bez obzira ko on bio. Profesora Zaimovića ništa ne sprečava da ponovo bude kandidat. Naprotiv", dodaju.

Pozvali su Univerzitet da djeluje u skladu sa Zakonom i vlastitim aktima. U suprotnom, kako su upozorili, uslijedit će pravna neizvjesnost. Tvrde i to da su navedeni propusti predmet postupanja Kantonalnog tužilaštva i Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo.