U potrazi za rješenjima
168

Da li će Izetbegović, Čović i Špirić na kafi deblokirati rad Doma naroda Parlamenta BiH?

B. R.
Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Nikola Špirić (Foto: T. S./Klix.ba)
Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Nikola Špirić (Foto: T. S./Klix.ba)
Rukovodstvo Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine danas bi na, kako su najavili Bakir Izetbegović (SDA) i Dragan Čović (HDZ), kafi trebali razgovarati o eventualnoj deblokadi ovog doma državnog parlamenta.

Izetbegović, koji je predsjedavajući ove zakonodavne institucije, i Čović, koji je zamjenik predsjedavajućeg, u ponedjeljak, 11. oktobra, najavili su ovaj razgovor. Nikola Špirić (SNSD), koji je također zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, nije se javno očitovao o tome da li će prisustvovati ovoj vrsti sastanka.

Rad državnih institucija, među kojima je i Parlament Bosne i Hercegovine, blokiran je već skoro tri mjeseca. To je posljedica odluke političara iz Republike Srpske da ne učestvuju u radu državnih institucija. Razlog za ovakav stav je odluka bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka iz jula ove godine da nametne zakonsku zabranu negiranja genocida i drugih ratnih zločina.

Uprkos odluci o blokadi državnih institucija, Vijeće ministara je krajem prošlog mjeseca usvojilo odluku o privremenom finansiranju. Opozicija u Republici Srpskoj ovaj potez spočitava vladajućem SNSD-u smatrajući da je prekršena odluka o bojkotu.

Politička situacija u državi u međuvremenu se dodatno komplicira. Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je poručio da će Republika Srpska onemogućiti djelovanje SIPA-e u ovom entitetu, da neće više učestvovati u radu Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), da će osnovati svoju obavještajnu agenciju te da će uskratiti saglasnost za postojanje Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) i Oružanih snaga (OS).

To je poručio nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine presudio da šumsko područje u Republici Srpskoj nije u vlasništvu entiteta, već države.

Dodik uslovljava razgovor s Izetbegovićem o rješavanju ključnih problema time da u njima ne posreduju međunarodni zvaničnici. Izetbegović mu je odgovorio da na to neće pristati ocijenivši da Ured visokog predstavnika (OHR) postoji da bi rješavao važna pitanja.