Da li je Evropska unija dvolična: Sankcije za Kurtija, ali ignorisanje Dodikovog podrivanja BiH
![Ilustracija: A.L/ Klix.ba](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_230614110.jpg?v=2)
Kako je Radio Slobodna Evropa javio pozivajući se na diplomatske izvore, sankcije protiv premijera Kosova Albina Kurtija bi trebale uključivati obustavljanje slanja pozivnica na događaje na visokom nivou i bilateralne posjete osim onih koje su usmjerene na rješavanje krize na sjeveru zemlje.
U opsežnom paketu predlaže se smanjenje prisustva na javnim događajima vezanim za finansijsku saradnju EU, koji uključuju članove Vlade Kosova, a zatim i obustava značajnog finansiranja od EU i suspenzija nekih pododbora između EU i Kosova u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Evropska unija smatra Kurtija odgovornim za narušavanje sigurnosne situacije na sjeveru Kosova nakon što su gradonačelnici albanske nacionalnosti ušli u zgrade općina kako bi obavljali svoj posao. Ovo je izazvalo proteste predstavnika srpske zajednice koji su eskalirali u nasilje u kojem je povrijeđeno više od 30 pripadnika KFOR-a i 50-ak lokalnih Srba.
Od Kurtija se traži da u prvom koraku povuče načelnike iz zgrada općine te organizuje prijevremene izbore na kojima će učestvovati i Srbi. Osim toga Kurtiju se vjerovatno zamjera i njegova tvrdoglavost po pitanju stvaranja Srpske zajednice općina. Kurti insistira na tome da takva zajednica nije po Ustavu Kosova i da ne želi dozvoliti stvaranje nečega što bi ličilo na Republiku Srpsku na Kosovu.
Zbog svojih stavova Kurti je dobio ozbiljne prijetnje osim iz EU i od najbližeg kosovskog saveznika SAD-a. U prvoj mjeri Kosovske bezbjednosne snage su bile isključene iz vježbe koja se održavala na Kosovu, a najavljene su i druge mjere kao što je obustavljanje lobiranja za članstvo u međunarodnim agencijama.
Prema tome, Evropska unija i SAD su Kurtija predstavili kao jednu od najvećih prijetnji za stabilnost na Balkanu i uvode mu ozbiljne sankcije.
Sa druge strane medalje se nalazi Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a koji svojim postupcima je više navrata situaciju u Bosni i Hercegovini doveo do stanja visoke napetosti i urušavao kako državne institucije, tako i osjećaj sigurnosti.
Miloradu Dodiku su lične sankcije uvele samo SAD i Velika Britanija, dok je Njemačka zamrznula finansijska sredstva namijenjena za RS.
Evropska unija Miloradu Dodiku nije uvela do sada nijednu vrstu sankcija, a između ostalog odgovoran je za provođenje "referenduma o Danu RS", zatim u više navrata naglasio da na teritoriji RS-a ne vrijede odluke koje donosi visoki predstavnik, a ignoriše i presude Ustavnog suda BiH.
Dodik je čak i proslavu neustavnog dana RS-a odlučio da uveliča kvazivojnom paradom tako otvoreno kršeći Ustav i zakone Bosne i Hercegovine. Negiranje genocida je svakodnevna pojava i bilo bi teško navesti sve ostale poteze koje je Dodik učinio, a koje su situaciju u Bosni i Hercegovinu učinili nestabilnijom.
Paradoksalno, Kurti se našao pod prijetnjom sankcija jer je donio odluke koje se odnose na provedbu Ustava Kosova i provođenje zakona. Dodik u Bosni i Hercegovini krši Ustav, ali se nije našao pod sankcijama Evropske unije i pored svega je dobrodošao gost i u Briselu.
Razlika je u tome što za razliku od Kosova koje je država, Republika Srpska je samo entitet u Bosni i Hercegovini te bi teško sankcije bilo izolovati samo na Republiku Srpsku. Osim toga Dodik uživa i zaštitu prijatelja Viktora Orbana.
Čini se da Evropska unija je sposobna reagovati brzo i efikasno onda kada joj je to u interesu, a da je Dodikovo aktivno rušenje Bosne i Hercegovine ipak samo sporedni problem.