Da li je red da Miloš Bukejlović bude pozvan pred Tužilaštvo BiH? Ustavni sud ga je direktno prozvao

Posljedično tome, provedbeni akti doneseni na osnovu zakona koji trenutno nema pravno dejstvo ne mogu imati pravnu valjanost.
Ustavni sud privremeno stavio van snage Zakon o VSTVRS i zabranio preduzimanje bilo kakvih mjera zasnovanih na osporenom Zakonu o VSTVRS, osporeni Pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Republike Srpske je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u "Službenom glasniku Republike Srpske". Ustavni sud zaključio da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda broj U-8/25, čime je postupio suprotno zabrani iz tačke 5. dispozitiva navedene odluke.
Iz Ustavnog suda su podsjetili da je svim tijelima javne vlasti i nosiocima javnih funkcija zabranjeno preduzimati bilo kakve radnje zasnovane na tom zakonu.
"Dakle, ministar pravde kao odgovorna osoba tokom trajanja privremene mjere nije imao ovlaštenje niti nadležnost za donošenje Pravilnika, kao ni bilo kojeg drugog akta, niti je imao ovlaštenje ili nadležnost da preduzima bilo kakve druge mjere na osnovu odredbi Zakona o VSTVRS, čija je primjena privremeno obustavljena Odlukom broj U-8/25. Istovremeno, to znači da je ministar pravde bio obavezan obustaviti sve radnje na osnovu zakona koji je stavljen van snage, uključujući i radnje s ciljem objavljivanja donesenog pravilnika u 'Službenom glasniku Republike Srpske'", naveli su iz Ustavnog suda BiH.
Iz najvišeg pravnog tijela u BiH napomenuli su da ovakvo djelovanje Miloša Bukejlovića predstavlja kršenje Ustava Bosne i Hercegovine i da neizvršavanje odluka Ustavnog suda može povlačiti krivičnu odgovornost odgovornih osoba.
Iz Ustavnog suda su podsjetili da prema Krivičnom zakonu BiH za direktno neprimjenjivanje, neprovođenje i neizvršavanje odluka Ustavnog suda kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.