Da li je Republika Srpska zbog zaduživanja već pristala na prijenos nadležnosti na državu BiH
Navodno odbijanje prijenosa nadležnosti jedan je od razloga koje vlast nudi kao alibi za nepostizanje dogovora o pismu namjere za novi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), dok s druge strane memorandum koji je potpisan s Evropskom komisijom o zaduživanju u sklopu makrofinansijske pomoći obuhvata upravo to.
U trećem segmentu uvjeta na koji je pristalo Vijeće ministara BiH koje predvodi SNSD-ov Zoran Tegeltija stoji da je neophodno "osiguravanje ispravnog funkcioniranja novog Programa za osiguranje depozita, uključujući hitno finansiranje u slučaju krize".
Da je to tako potvrdio je prvi čovjek MMF-a u BiH Andrew Jewell koji je ovih dana kazao da bi uspostavljanje fonda za finansijsku stabilnost popunilo jednu važnu prazninu u strukturi bh. finansijskog sektora. To bi prema njegovom mišljenju omogućilo domaćim vlastima da rješavaju pitanja propalih banaka, istovremeno smanjujući troškove po poreske obveznike i ekonomiju.
Pregovori s MMF-om posve su propali, a to više ne kriju ni odgovorni u ovoj međunarodnoj instituciji koji rade sihronizovano s odgovornima u Evropskoj komisiji koja je preuzela dio uvjeta.
Fond za finansijsku stabilnost bi se naslanjao na Fond za osiguranje depozita koji već postoji na državnom nivou, a očito predstavlja prijenos nadležnosti entiteta na državu.
Posve je jasno da međunarodni kreditori insistiraju na osnaživanju ekonomija zemalja članica tih institucija, a nema dileme da BiH posjeduje ekonomski suverenitet i legitimitet u međunarodnim institucijama, a ne entitetu.