Da li su teške teme izdominirale nad pandemijom i kolika će biti cijena ignorisanja mjera?
Za razliku od nas, stanje u našem prvom komšiluku je znatno drugačije. Korona izvještaji nisu povoljni, uvode se covid-propusnice te provode svojevrsne pripreme za novu nastupajuću pandemijsku zimu, sve naravno po uzoru na zemlje Evropske unije.
Svijet još uvijek ne smatra da je pandemija prošlost. U Kini je i dalje na snazi "zero-covid policy" koji se ogleda u radikalnim mjerama, tako da ako putujete u tu daleku zemlju, trebate biti spremni na čak 30 dana karantina.
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima maske se imperativno nose na svakom koraku, a osim što morate imati negativan PCR test na ulasku u avion, testiraju vas i nakon slijetanja. Ako boravite u Abu Dabiju, trebate znati da strance testiraju i trećeg i sedmog dana boravka.
Rigoroznost mjera u Australiji i dalje je maksimalna, a policija elektronski prati kretanje zaraženih te poštovanje propisanih mjera. Kazne su drakonske.
Ne kažemo kako kod nas treba primjenjivati neku od ovih radikalnih strategija obuzdavanja pandemije, ali je pravo vrijeme zapitati se koliko je pametno voditi politiku potpunog ignorisanja stanja u kojem se nalazi cijeli svijet, a tako i BiH.
Kod nas kao da je nacionalistička i retrogradna politička retorika ugasila sve druge narative. Ali kako kažu - rata sigurno neće biti, a pandemija je još tu. Kod nje se cijena plaća po najtežim tarifama, smrtnim slučajevima.
U posljednja 24 sata u Bosni i Hercegovini testirano je 3.610 uzoraka na koronavirus, od čega je zabilježeno 816 novozaraženih. Od posljedica zaraze koronavirusom u posljednja 24 sata preminulo je 20 osoba.