Sabor je izvještajnog karaktera i u njegovu radu će sudjelovati izabrani dužnosnici izvršne i zakonodavne vlasti Hrvata u BiH.
"HNS će na zasjedanju potvrditi snažno opredjeljenje za nastavak važnih reformi u BiH. Alternative tome zapravo i nema, unatoč krizi koja vlada između partnera u vlasti i poremećenim odnosima", kazao je u današnjem intervjuu za Večernji list hrvastki član Predsjedništva BiH i predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović.
Dodao je kako se na današnjem zasjedanju HNS-a neće donositi nove deklaracije, ali će se potvrditi i pokazati snažno zajedništvo.
"Ovo zasjedanje je izvještajno i na njemu će biti oko 500 sudionika. To će samo po sebi biti značajna poruka", poručio je Čović.
Nakon Sabora, planirano je da se održi zajednička sjednica članova Predsjedništva HNS-a i članova Glavnog vijeća HNS-a vezana za daljni rad i djelovanje krovne institucije Hrvata u BiH.
Hrvatski narodni sabor BiH je političko predstavničko tijelo bh. Hrvata, kojeg čine hrvatski vijećnici i zastupnici izabrani u općinska vijeća,kantonalne skupštine, skupštine dvaju entiteta; Federacije BiH i Republike Srpske, te u Parlamentarnu skupštinu BiH.
Do sada je održano šest zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora (HNS-a), od čega su tri održana u razdoblju 2000./2001. (utemeljenje u Novom Travniku i nakon toga sabori u Tuzli i Mostaru), a tri su održana iza Općih izbora 2010. (2011., 2013., i 2015. – sva tri u Mostaru).