Sam proboj preživjelo je stotinjak logoraša. Koncentracioni logor Jasenovac postojao je 1.337 dana, a nekoliko dana poslije proboja zauzele su ga partizanske snage.
Javna ustanova spomen-područje Jasenovac prikupila je imena i podatke 83.145 ubijenih žrtava (39.570 muškaraca, 23.474 žene i 20.101 djece do četrnaest godina). Tačan broj nikada nije utvrđen, ali historičari govore o mnogo većem broju.
Na današnji dan 1945. - Zatočenici Koncentracionog logora Jasenovac odlučili su se na proboj iz logora. pic.twitter.com/dE9PuDgAW6
— RobertRobi (@Robertdreco) April 20, 2021
Jasenovac je bio posebno ozloglašen zbog barbarizma prema žrtavama. Tokom godina, znatan broj logoraša je otpušten ili je pobjegao te su poslije svjedočili o strahotama.
Logor je u svom konačnom obliku bio kompleks sastavljen od pet manjih logora. Najveći pojedinačni logor bio je logor Ciglana u samom Jasenovcu, a kompleks je još uključivao i logor Stara Gradiška, stratišta duž desne obale rijeke Save kod Donje Gradine, logor u Uštici…
Povodom godišnjice za danas je planirana komemoracija. U znak sjećanja na žrtve ovog logora planirano je da vijence položi 40-ak delegacija.