Ove vremenske uslove meteorolozi karakterišu kao opasne po život, zbog čega ulicama šetaju samo oni koji moraju.
"Oni na neki način jesu opasni po život, posebno kad govorimo o hroničnim bolesnicima, starcima i djeci. Njima se ne preporučuje kretanje, a svima ostalima se savjetuje da se što bolje zaštite ako moraju izlaziti vani", kazao je za Klix.ba Željko Majstorović iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
U 15 sati najtoplije je bilo u Banjoj Luci, čak 41 stepen, dok je u Mostaru tek stepen niže, a u Sanskom Mostu 39 stepeni.
Najhladniji grad BiH danas je Han Pijesak sa 32 stepena te Nevesinje sa 33. U Sarajevu je izmjereno 37 stepeni Celzija, a u Neumu 34. Temperatura mora je dostigla 28 stepeni, a treba istaći da bi moglo biti još toplije.
"Temperature će svoj maksimum dostići od 15 do 15:30 sati, ali će i sat poslije toga biti jednako toplo", objasnio je klimatolog. Crveni meteo alarm, koji je uključen za veći dio Bosne i Hercegovine, na snazi je do 17 ili 18 sati, dok traje zona maksimalne temperature.
Naši fotoreporteri posvjedočili su kako građani preživljavaju na asfaltu na vrelinama i zabilježili da svi samo traže hlad ili klimatizirane prostore, a nimalo ugodno nije ni u vozilima javnog gradskog prijevoza.
U noći sa ponedjeljka na utorak očekuju nas pljuskovi, ali će to zbog vlage i sparine biti tropska noć i temperatura neće padati ispod 25 stepeni.
Narednih dana će biti za 3-4 stepena svježije, ali i dalje toplo. Narednih desetak dana neće biti padavina, a vreline neće biti ekstremne kao proteklih dana.