Danas u NSRS-u o zakonu o kleveti: Vraća li se verbalni delikt u manji bh. entitet?
Prijedlog je ovo vladajuće koalicije predvođene SNSD-om Milorada Dodika, koji je još u jesen prošle godine najavio donošenje ovog zakona.
Sudeći prema odredbama ovog zakona koje su do sada poznate javnosti, riječ je o kriminaliziranju kritike, ograničavanju slobode govora i onemogućavanju rada novinara.
Vlasti RS-a tako nastoje kriminalizirati klevetu i uvredu, a predviđene su ogromne novčane kazne koje će biti zamijenjene zatvorskim u slučaju neplaćanja.
U konkretnom slučaju sporno je što je obrađivač - Ministarstvo pravde Republike Srpske, na zvaničnoj web stranici objavilo različit tekst Prednacrta i Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS-a, te na taj način utjecalo na onemogućavanje upućivanja primjedbi i sugestija na krivična djela protiv časti i ugleda od strane zainteresovane javnosti.
Pored navedenog, Ministarstvo je znatno skratilo i rokove za dostavljanje primjedbi i sugestija, sa 15 dana kako je predviđeno Smjernicama za konsultacije u izradi propisa i drugih opštih akata RS, rok je skraćen na svega 7 dana, što je nedopustivo.
Od subjekata iz novinarske zajednice shvaćen je kao propis što može, zajedno sa setom drugih propisa, negativno utjecati na slobodu govora medija u tom entitetu. Osim novinarskih udruženja, reagirale su i neke međunarodne organizacije.
Novinari i građani ćedanas u Banjoj luci protestnim okupljanjem na Trgu Krajine i šetnjom do NSRS-a pozvati zastupnike da ne glasaju za izmjene Krivičnog zakona kojima se kleveta ponovo kriminalizuje.
Napominju da kriminalizacija klevete vodi ka gušenju slobode govora i gušenju objektivnih medija u RS-u. Da odbace prijedlog izmjena Krivičnog zakona RS-a, zastupnike su pozvali i iz Udruženja BH novinari.
Upravni odbor ovog udruženja saopćio je da bi kriminalizacija klevete dovela do dugoročne destrukcije medijskih sloboda i kršenja prava na slobodu izražavanja. Prijedlog ovog zakona na dnevnom redu skupštine RS-a je sutra.