Saga nastavljena
0

Današnjim sjednicama UNSA neće prisustvovati 13 dekana

Piše: I. Sa.
Problemi oko izbora rektora UNSA se nastavljaju (Foto: D. S./Klix.ba)
Problemi oko izbora rektora UNSA se nastavljaju (Foto: D. S./Klix.ba)
Nakon što je rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović danas zakazao dvije sjednice, 13 dekana ovog univerziteta se oglasilo te su naveli razloge zašto neće prisustvovati ni redovnoj ni vanrednoj sjednici.

Navode kako takva odluka proizlazi isključivo iz obaveze poštovanja zakona i očuvanja integriteta UNSA.

"Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, u skladu s nadležnostima iz člana 155. stav (1) Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, provodi upravni nadzor nad zakonitošću rada Univerziteta. Ministarstvo je donijelo upravne mjere koje do danas nisu provedene. Prisustvovanje sjednicama Senata u trenutnim okolnostima, kada postoje jasne indikacije o odstupanju od zakonskih odredbi, za nas bi predstavljalo svjesno preuzimanje odgovornosti za nezakonito postupanje", navodi se u saopćenju.

Neslaganje s odlukama Ministarstva, kažu, ne smije rezultirati narušavanjem temeljnih pravnih principa, naročito principa legalnosti.

"Princip legalnosti nije samo normativni zahtjev već i osnovni oslonac pravne države, koji garantira predvidivost, dosljednost i legitimnost u djelovanju svih aktera u pravnom sistemu. Izraziti neslaganje s određenim odlukama Ministarstva sasvim je legitimno i poželjno u demokratskom društvu jer doprinosi pluralizmu mišljenja i zdravom dijalogu. Međutim, to neslaganje mora ostati u granicama zakonom predviđenih procedura. Pokušaj da se osporavanje ili otpor prema odlukama provodi kroz nezakonite postupke ugrožava integritet pravnog sistema", saopćeno je.

Dodaju da, suprotno tome, poštivanje legalnosti čak i u situacijama neslaganja sa odlukama, demonstrira odgovornost, principijelnost i posvećenost pravnim i institucionalnim okvirima.

"Stoga vas obavještavamo da, sve dok se naložene mjere Ministarstva ne izvrše i Univerzitet ne vrati u okvire potpunog zakonskog djelovanja, a time i funkcionalnog institucionalnog upravljanja, nećemo moći učestvovati u sjednicama Senata. Ovo nije čin opstrukcije, već izraz naše odgovornosti prema zakonu i akademskoj zajednici. Samo na taj način možemo zaštititi integritet naše institucije i povjerenje koje nam je ukazano", navodi se u odgovoru 13 senatora.

Zaimović je ranije rekao kako prijedlog za njegovo razriješenje mogu podnijeti osnivač Univerziteta, Upravni odbor, najmanje jedna trećina članova Senata sa pravom glasa, najmanje trećina vijeća članica i to na osnovu odluke članova vijeća.

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove je utvrdila da izbor Zaimovića nije bio u skladu s propisima, a iz nadležne inspekcije i Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje KS su tražili od Senata UNSA poništenje izbora.