Delegacija EU o HDZ-ovom prijedlogu izbornog zakona: Reforma mora biti u skladu s evropskim standardima

Zanimalo nas je kako Delegacija EU ocjenjuje prijedloge u kontekstu prethodnih preporuka EU, kako gledaju na pokušaj HDZ-a da suzi izbor hrvatskog člana Predsjedništva kroz kantonalne filtere, da li su bili konsultovani u vezi s ovim prijedlogom te kakav je njihov sveukupni stav.
Delegacija EU se odlučila ne komentarisati pojedinačne dijelove prijedloga, već su u svom odgovoru jasno stavili naglasak na širi evropski okvir i nužnost usklađivanja sa standardima međunarodnih institucija koje su i ranije dale smjernice za reformu.
"Reforma Ustava i Izbornog zakona u cilju provedbe sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava proistekle iz predmeta Sejdić-Finci i jačanja integriteta izbornog procesa u skladu sa preporukama OSCE-ovog ODIHR-a i relevantnih preporuka Vijeća Evrope, Venecijanske komisije i GRECO-a, bitna je za jačanje povjerenja u demokratske institucije Bosne i Hercegovine i njihovu funkcionalnost, ali i jedan od ključnih elemenata na evropskom putu Bosne i Hercegovine. Svaki prijedlog izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine treba biti usklađen sa relevantnim evropskim i međunarodnim standardima", navodi se u odgovoru Delegacije EU.
Podsjećamo, HDZ BiH je ponovo pokrenuo inicijativu za izmjene Izbornog zakona, uključujući prijedlog da se u proces izbora člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda uvedu dodatni kantonalni kriteriji. Također, predložene su i izmjene načina imenovanja članova Centralne izborne komisije BiH.
S obzirom na ranije izjave bivšeg ambasadora EU u BiH Johanna Sattlera, u kojima je jasno naglašeno da reformski prioritet mora biti usklađivanje s presudama Evropskog suda za ljudska prava i Poveljom EU o osnovnim pravima, zatražili smo stav Delegacije o trenutnim prijedlozima.