Delegacije položile cvijeće na Kovačima, ispred Vječne vatre, Spomen-obilježja ubijenoj djeci Sarajeva i na Vracama
Poslje polaganja cvijeća na Kovačima, medijima se obratio član predsjedništva Denis Bećirović, koji je kazao da je danas jedan od najznačajnijih datuma u hiljadugodišnjoj historiji BiH.
"Malo je država na svijetu koje su stekle nezavisnost s tako velikom podrškom stanovnika na referendum za nezavisnu i suverenu državu, kao što je to bilo s BiH. Odgovorno tvrdim da nije bilo opstrukcija u pojedinim općinama u BiH, ta blizu dvotrećinska većina za nezavisnu, suverenu i nedjeljivu BiH bi bila još veća", poručio je Bećirović.
Obratio se i onima koji negiraju Dan nezavisnosti BiH, te rekao da je njegov stav vrlo jasan.
"Moja poruka je vrlo jasna. Svi će prije ili kasnije morati početi poštivati državu BiH i Ustav BiH, ali i ovaj legalni državni praznik BiH. Na ovaj praznik svi mogu biti ponosni. Mi da nismo odlučili da budemo u nezavisnoj, slobodnoj i suverenoj državi, danas bi BiH imala status Šumadijskog okruga u Srbiji. Takvo poniženje nisu mogli dozvoliti građani BiH”, kazao je, između ostalog, Denis Bećirović.
Polaganje cvijeća ispred Vječne vatre
Nakon polaganja cvijeća na Šehidskom mezarju Kovači na grobu prvog predsjednika Alije Izetbegovića, brojne zvanice, kao i građani pristupili su polaganju cvijeća na Spomen-obilježju Vječna vatra, čime je nastavljen program obilježavanja Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Kao i prethodnih godina, polaganju cvijeća ispred Vječne vatre prisustvovao je veliki broj zvaničnika, uključujući i članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića i Željka Komšića.
Polaganje cvijeća na Trgu djece Sarajeva
Nakon što su položili cvijeće ispred Vječne vatre u Sarajevu, povodom 1. marta, članovi predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović, kao i brojne druge zvanice, također su položili cvijeće na Spomen-obilježje poginuloj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.-1995.
Pošto su položili cvijeće i odali počast na Spomen-obilježju poginuloj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. delegacije su se uputile ka Spomen-parku Vrace, gdje će također položiti cvijeće povodom Dana nezavisnosti BiH.
Podsjetnik na referendum
Na današnji dan proglašena je nezavisnost BiH nakon što su tu odluku donijeli njeni građani putem referenduma. Tada je većina građana odlučila da se zemlja odvoji se od tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) i postane nezavisna.
Referendumsko pitanje glasilo je: Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?
Referendum je održan 29. februara i 1. marta, a za nezavisnost je glasalo 2.073.568 glasača. Od ukupnog broja onih koji su se odazvali na referendum 99,7 posto bilo je za nezavisnost, a 0,3 posto protiv. Mjesec dana nakon referenduma uslijedila je agresija na Bosnu i Hercegovinu.