Povratak obavezama
24

Delegate nakon pola godine nerada dočekale pune ruke posla, a pojedini ne znaju ni kako izgledaju ministri

N. V.
(Foto: I. Š./Klix.ba)
Započela je 15. sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine, koja je prva redovna sjednica nakon više mjeseci nerada zbog prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH. Delegate očekuje intenzivan radni dan, koji su započeli upućivanjem pitanja ministrima.

Nakon pola godine nerada, delegate je jutros dočekao veliki broj materijala i čak 54 tačke dnevnog reda. Među njima je nekoliko zahtjeva za razmatranje prijedloga zakona, koji dolaze od pojedinačnih parlamentaraca i samim tim nisu usaglašeni na državnom koalicionom nivou.

No, jedan od onih koji dolaze iz Vijeća ministara BiH, što aludira na potencijalnu usaglašenost većine, jeste Prijedlog zakona o dopunama Zakona o administrativnim taksama, koji se nalazi u prvom čitanju, te Zahtjev za razmatranje Prijedloga zakona o dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, što je zatraženo da ide po hitnom postupku.

Na početku sjednice se obratila predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, odgovarajući na pitanje delegata Dženana Đonlagića o penzionisanju Zorana Galića, zamjenika direktora SIPA-e, koji je u fokus javnosti došao kao bjegunac od bh. pravosuđa.

Naglasila je da je Vijeće ministara donijelo odluku o tome da se raspiše javni oglas za provođenje procedure izbora zamjenika direktora SIPA-e, ali da su usvojili i zaključak u kojem se nisu upuštali u razmatranje pitanja mirovine i drugih otpremnina Galiću jer, kako kažu, nemaju ovlasti da se bave takvim pitanjem.

Delegata SDA Šefika Džaferovića je interesovalo šta je Vijeće ministara radilo po pitanju situacije s poplavama. I na to pitanje je odgovor dala Krišto: "Mi smo 4. oktobra odmah održali vanrednu telefonsku sjednicu na kojoj smo zadužili Ministarstvo sigurnosti da u saradnji s Ministarstvom odbrane pruži svu raspoloživu pomoć poplavljenim područjima. Zadužili smo Ministarstvo sigurnosti da u okviru svojih nadležnosti koordinira pomoć koju su pružile susjedne zemlje i po potrebi da zatraži međunarodnu pomoć", rekla je, dodavši nekoliko aktivnosti Vijeća ministara koje su bile u njihovoj nadležnosti.

Delegatkinja HDZ-a Marina Pendeš je postavila pitanje ministru za ljudska prava i izbjeglice Sevlidu Hurtiću o tome da li je istina da je agentima Vijeća ministara BiH zabranio zastupanje pred Evropskim sudom za ljudska prava u predmetu "Kovačević protiv BiH", na način da je stornirao putne naloge za odlazak na raspravu pred Velikim vijećem ESLJP-a.

Nakon što je konstantovano da se ministar Hurtić nije pojavio na sjednici te da će odgovor morati dobiti pismeno, Pendeš je kazala: "Ja se nadam jer ja, ne znam za ostale, ali ja ne znam ni kako izgleda ministar". Delegat HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović je na dodao: "Da pomognem kolegici, onako malo oniži čovjek", zatim je konstatovao da je pojedinim ministrima beskorisno postavljati pitanja jer nikada ne dolaze da na njih daju odgovore.