"Prije svega, odluka je usvojena prije dva mjeseca, te je VSTV očigledno mislio ovo pitanje provući 'ispod radara'. Druga stvar, znamo koja je sankcija za zaposlenike pravosudnih institucija kada se utvrdi 'postojanje mogućnosti vjerski motivisane pristrasnosti', imate disciplinski postupak i utvrđena pravila. Profesionalizam ne počinje, a ni ne prestaje s činjenicom da li neko nosi hidžab ili ne nosi", kazao je Gratz.
Dalje, ne znamo ni šta konkretno znači 'vjersko obilježje'. Kada hoćete da uvedete neko ograničenje ili zabranu, prvo morate utvrditi da li bi to bilo opravdano i svrsishodno. Čak i da postoji neka procjena opravdanosti zabrane ulaska u Sud sa vjerskim obilježjima, pa prepustite to zakonu da riješi, a ne uređujte to internim odlukama jedne institucije. Dajte mi argumente zašto bi jedna institucija uvodila jedna pravila, a sve druge se držale drugih, ističe Gratz u svom saopćenju.
"Mi u Našoj stranci zagovaramo ideju sekularizma, to znači razdvojenost vjere od države. Međutim, taj princip vrijednosno ne znači agresivno nametanje ograničenja slobode vjere i uvjerenja. Predlažem da VSTV povuče odluku, te prepusti Parlamentu da u saradnji sa strukom utvrdi ima li potrebe da se pitanje nošenja vjerskih obilježja na ovaj način uređuje. Ne možete preko noći donijeti ovakvo rješenje bez učešća javnosti", zaključio je Gratz.